• Link został skopiowany

Nadchodzą zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Te osoby będą miały łatwiej

Podatek od spadku i darowizn często sprawia wiele problemów, co w dużej mierze sprowadza się do niepotrzebnej biurokracji. Teraz jednak ma się to zmienić, przynajmniej dla jednej grupy. Sejm właśnie podjął decyzję w tej sprawie. Uchwalona ustawa jest częścią rządowego pakietu deregulacyjnego.
Co nowego w spadkach i darowiznach? Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy (zdj. ilustracyjne)
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Trwające prace zespołu deregulacyjnego mają na celu przeanalizowanie polskich przepisów z różnych obszarów, czego rezultatem mają być zmiany ułatwiające życie Polaków, a czasami także pozwalające na wprowadzenie pewnych oszczędności finansowych. Tym razem chodzi przede wszystkim o ten pierwszy element. Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn sprawi m.in. że sprzedaż rzeczy uzyskanych w drodze spadku będzie znacznie łatwiejsza.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Co nowego w spadkach i darowiznach? Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy

Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn została uchwalona przez Sejm 25 czerwca 2025 roku. Za ustawą zagłosowali wszyscy obecni posłowie, czyli 429 osób. Głównym punktem tego dokumentu jest ograniczenie obowiązków biurokratycznych w sytuacjach, gdy w obecności notariusza zawieramy umowę zbycia lub obciążenia rzeczy, lub praw majątkowych, które sprzedający uzyskał w nieodpłatny sposób (np. jako spadek). Normalnie, gdy decydujemy się na sprzedaż w takiej sytuacji, wymaga się przedstawienia zaświadczenia z urzędu skarbowego o tym, że 1) spadek został zwolniony z podatku, 2) należny podatek został już zapłacony, lub 3) zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia. Zgodnie z informacjami udostępnionymi na rządowej stronie dzięki nowej ustawie obowiązek ten zostanie zniesiony w pierwszym przypadku.

Przypomnijmy, że ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn mogą skorzystać członkowie najbliżej rodziny, o ile zgłoszą to właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Szczegółowo o tych przepisach pisaliśmy w poprzednim artykule. To jednak nie koniec ułatwień wynikających z nowych przepisów.

Całościowe oszacowanie wartości renty ustanowionej prywatnie zmniejszy biurokrację. To dobra wiadomość dla wielu osób

Kolejna ważna propozycja uwzględniona w omawianej ustawie to możliwość całościowego oszacowania wartości renty ustanowionej prywatnie. Co to oznacza? Obecnie przy świadczeniach powtarzających się, takich jak renty, darczyńca i obdarowany składają deklarację podatkową przy każdej wypłacie środków, czyli właściwie co miesiąc. Najnowsze zmiany pozwolą na jednorazowe złożenie deklaracji podatkowych przez darczyńcę i obdarowanego, a ponadto na jednokrotne opłacenie podatku. Rezultatem tego jest zatem ponownie minimalizacja zbędnych formalności.

Zobacz też: Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Wkrótce dostaniemy więcej, a pieniądze szybciej trafią na nasze konto

Nowelizacja trafi teraz do Senatu. W projekcie ustawy zaproponowano, aby ustawa weszła w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: