Juka domowa to jedna z najchętniej wybieranych roślin doniczkowych do domów i mieszkań. Pięknie zdobi wnętrza i nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Jeśli zaczyna gubić liście, które są żółte, to może być znak choroby lub oznaka złej pielęgnacji. Dowiedz się jak uprawiać jukę, aby rosła zdrowo.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Juka domowa to roślina, która pięknie zdobi mieszkania swoim egzotycznym wyglądem. Jej pielęgnacja nie jest trudna, ponieważ sama nie ma dużych wymagań, jednak jeśli zostanie zaniedbana, może zacząć chorować i marnieć. Juka domowa liczy sobie wiele gatunków, a te najczęściej spotykane to np. juka gwatemalska czy juka aloesowa. W środowisku naturalnym osiąga ona ponad 15 metrów i jest pięknym, rozgałęzionym drzewem w rejonach Meksyku i Ameryki Środkowej. Juka domowa jest o wiele mniejsza, bo zazwyczaj mierzy ok. 90 cm, jednak także wygląda zjawiskowo. Jak dbać o jukę?
Tak jak wspominaliśmy, juka pochodzi z krajów nieco egzotycznych, więc jednym z jej wymagań będzie oczywiście spora ilość światła. Nie może być uprawiana w cieniu, jak i nie należy narażać jej na stałe otrzymywanie promieni słonecznych, ponieważ efektem będą poparzenia. Z natury przyzwyczajona jest do suszy i małej ilości opadów, dlatego w uprawie domowej także nie przepada za wilgocią, a na kryzysowe sytuacje magazynuje sobie wodę w liściach. Pamiętaj, aby zapewnić roślinie lekkie i przepuszczalne podłoże oraz doniczkę z drenażem.
W jakiej temperaturze będzie czuła się najlepiej? Pochodząc z ciepłego klimatu, przez cały rok dobrze jest zapewnić jej temperaturę pokojową, czyli od 22 do 24 stopni Celsjusza. Zimą temperatura może być nieco niższa, a dokładnie 15-18 stopni Celsjusza. Mimo sporej odporności czasami kwiat może zacząć marnieć, a jednym z takich objawów jest żółknięcie liści juki i ich gubienie. To najprawdopodobniej oznaka zgnilizny bakteryjnej, która jest chorobą ciężką do wyleczenia i zazwyczaj w takim przypadku musimy pozbyć się rośliny. Najczęściej jednak liście juki żółkną gdy ma ona zbyt małą ilość promieni słonecznych lub została obficie podlana, czego bardzo nie lubi.