Wiemy, jak pozbyć się gryzków z domu. Ta mikstura to doskonały sposób na uciążliwe psotniki

Robaki kurzowe to częsty problem w wielu domach. Wbrew pozorom nie przyciąga ich sam kurz. Jest kilka czynników, które stwarzają dla tych owadów idealne warunki do życia. Nie musisz od razu przeprowadzać dezynsekcji, by się ich pozbyć. Wystarczy mieszanka z trzech składników.

Gryzki, znane także jako psotniki czy robaki kurzowe, to popularni bywalcy naszych domów. Powszechnie uważa się, że owady te pojawiają się tylko tam, gdzie leży dużo kurzu. Nie jest to do końca prawda. Gryzki przyciąga brud i wilgoć. Mogą pojawić się na strychu, w piwnicy, w spiżarni czy garażu. Do domu dostają się z zewnątrz przez okna, drzwi i małe szpary. Żywią się szczątkami organicznymi, pleśnią, jajami owadów lub pyłkiem kwiatowym. Jak skutecznie pozbyć się ich z domu? Samo posprzątanie może nie wystarczyć.

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyglądają gryzki? Lepiej pozbądź się tych robaków nim będzie za późno

W Polsce występuje około 70 gatunków gryzków, a na świecie jest ich ponad cztery tysiące. Osobniki, które zwykle dostają się do domu, są drobne, mają długi i zaokrąglony korpus, dużą głowę oraz czółka. Zwykle mają bladoszary, żółtawy lub brązowy odcień. Choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka i nie gryzą ani ludzi, ani zwierząt, to lepiej nie trzymać w domu tych robaków. Mogą przyciągnąć inne owady lub zadomowić się w jedzeniu czy rzeczach, których używamy na co dzień. Największym problemem podczas walki z gryzkami jest sam dostęp do nich. Robaki te są tak małe, że z łatwością chowają się w sypkich produktach, zakamarkach czy szczelinach. Ponadto są bardzo szybkie, więc ciężko pokonać pojedyncze jednostki. Najlepszą metodą na walkę z tymi owadami jest zlikwidowanie warunków, w których żyją.

Jak pozbyć się psotników z domu? Domowe metody na robaki kurzowe

Pierwszym krokiem do pozbycia się gryzków jest obniżenie poziomu wilgoci w domu. Sprawdź, czy rury, krany i zlewy są szczelne. Pamiętaj także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, przede wszystkim łazienki, która często nie ma okien, a wilgoć zbiera się tam najczęściej. Dzięki temu zapobiegniesz zalęganiu się robaków w twoim domu. Jeśli jednak jest już za późno i gryzki na dobre upodobały sobie twoje cztery kąty, to sięgnij po domową mieszankę, która szybko je przegoni. Wystarczy do tego ocet, soda oczyszczona i sok z cytryny lub grejpfruta. Zmieszaj wszystkie składniki, a gotowym preparatem umyj blaty, płytki, podłogę czy szafki. Spryskaj roztworem wszystkie miejsca, w których mogą znajdować się owady. Dzięki temu zmniejszysz ich żerowiska i nie będą chciały wracać do twojego domu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA