• Link został skopiowany

Jesienią pielęgnacja storczyka ulega zmianie. Nie zapomnij o tym, jeśli marzysz o pięknych kwiatach

Jedną z najchętniej hodowanych roślin w polskich domach jest storczyk. Pięknie prezentuje się na parapecie i świetnie sprawdza się jako prezent na różne okazje. Niestety ma dość wysokie wymagania, a jego uprawa często bywa wyzwaniem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Storczyk
Fot. usnpalsh.com/John Nupp

Pogoda powoli zaczyna się zmieniać, a temperatury spadają. To oznacza, że w Polsce rozpoczyna się sezon grzewczy. To trudny okres dla roślin doniczkowych, które o tej porze roku bywają bardzo kapryśne. Do największych maruderów należą z pewnością storczyki. Ich pielęgnacja jest dosyć skomplikowana, co zniechęca wielu hodowców. Jeśli jednak dowiesz się, jak odpowiednio zająć się tymi roślinami, to już niedługo odwdzięczą się okazałymi, kolorowymi kwiatami.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak hartować storczyki? Nadchodzi trudny czas dla kwiatów

Jednym z najpopularniejszych błędów podczas pielęgnacji storczyków jest niewłaściwa temperatura. Chłodniejsze miesiące to dla nich okres wegetacyjny, dlatego najlepiej będą się czuć w pomieszczeniu, w którym panuje około 20-23 stopni Celsjusza. Jest to okres przejściowy, podczas którego należy hartować kwiaty. Jak to zrobić? Wystarczy codziennie wieczorem lekko uchylić okno, by storczyki mogły "odetchnąć" świeżym, chłodniejszym powietrzem. To wzmocni je na najbliższy czas, a ponadto dobrze wpłynie na ich wygląd. Wypuszczą nowe pąki oraz liście, a ponadto nie zmarnieją i będą sprawiać wrażenie zdrowych kwiatów. Hartowanie należy jednak przeprowadzić ostrożnie. Przeciągi są bardzo szkodliwe dla roślin domowych, nie tylko dla storczyków.

Jak dbać o storczyki jesienią? Nie popełniaj tych popularnych błędów

Storczyk może nie sprawdzić się u osób, które mają ciężką rękę do podlewania. Rośliny te nie lubią zbyt dużej ilości wody w podłożu i jest to jeden z częstych powodów, przez które marnieją. Należy o tym pamiętać szczególnie jesienią i zimą. O ile latem można nawadniać te kwiaty raz w tygodniu, a wiosną co 10 dni, tak w chłodniejszych miesiącach lepiej podlewać je co dwa tygodnie. Kolejny problem pojawia się z nawożeniem. Teraz powinniśmy to robić zupełnie inaczej, niż miało to miejsce w cieplejszym okresie. Od kwietnia do sierpnia należy nawozić storczyki dość intensywnie, ponieważ zawiązują wtedy nowe pąki kwiatowe. Jesienią warto jednak zmniejszyć częstotliwość tego procesu, a zimą, czyli od grudnia do marca, zupełnie zaprzestać. W okresie wegetacji kwiaty nie potrzebują tak dużej ilości odżywek i lepiej zaczekać z nawożeniem do wiosny, gdy zaczną wypuszczać nowe pąki.

Więcej o: