• Link został skopiowany

Jak grzecznie odmówić zaproszenia? Coś o sztuce trudnych rozmów i gotowe przykłady do wykorzystania

Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele, komunię, chrzest, ślub czy wieczór panieński, na który wcale nie mamy ochoty? Przed sezonem na huczne uroczystości przygotuj sobie gotową odpowiedź, dzięki której zadbasz o swoje granice.
Jak grzecznie odmówić zaproszenia? Coś o sztuce trudnych rozmów i gotowe przykłady do wykorzystania. Zdjęcie ilustracyjne
istock

Jak ładnie odmówić i dlaczego warto, gdy nie mamy ochoty? 

Powodów, dla których nie chcemy pojawić się na konkretnym wydarzeniu może być mnóstwo - od braku sympatii do zapraszającego po problemy finansowe. Jak ładnie odmówić i czy należy podać przyczynę? Zdecydowanie nie jesteśmy zobligowani do tłumaczenia się z tego jak chcemy spędzić letni weekend, czy gospodarować rodzinnym budżetem. Co więcej, im bardziej będziemy brnąć w tłumaczenia, tym nasza odpowiedź będzie mniej wiarygodna. Zgodnie z zasadą nie narzekaj, ale też się nie tłumacz się bez potrzeby sprawdź z nami gotowe przykłady na to jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele, komunię czy inną uroczystość bez wchodzenia w szczegóły.    

Jak odmówić przyjście na wesele i czy można po prostu nie potwierdzić obecności? 

Powinniśmy odmówić, ale mamy prawo do przemilczenia powodu, ponieważ wszystko to, co powiemy przyszłym nowożeńcom, może obrócić się na naszą niekorzyść. W końcu nikt nie chce wyjść na skąpca, czy zdradzić się z brakiem sympatii. Jednak zgodnie z polską tradycją państwo młodzi nawet jeśli nie otrzymają od nas deklaracji to w 90 proc. przypadków i tak będą się kontaktować w celu uzyskania jasnej odpowiedzi. Jak odmówić przyjścia na wesele lub inną uroczystość? Poniżej znajdziesz gotowe przykłady. 

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box

Wesele - jak odmówić bez tłumaczenia - gotowe teksty do wykorzystania 

Jak odmówić przyjścia na wesele? Oto kilka przykładów:

  • "Bardzo dziękuję za zaproszenie na Wasze wesele, ale niestety nie mogę się na nim pojawić. Życzę Wam wspaniałej zabawy!"
  • "Jestem bardzo wdzięczny za zaproszenie na Wasz ślub. Niestety z przyczyn ode mnie niezależnych nie będę w stanie uczestniczyć w tej uroczystości. Bawcie się doskonale w dniu Waszego ślubu"
  • "Dziękuję za zaproszenie. Bardzo doceniam to, że chcieliście spędzić ten szczególny dzień razem ze mną. Niestety tego dnia nie będę w stanie pojawić się na Waszym weselu. Bawcie się wspaniale"
  • "Bardzo dziękuję za zaproszenie. Jest mi niesamowicie miło, że chcieliście, abym uczestniczył w tym wyjątkowym dniu z Wami. Jednak z przyczyn osobistych nie będę mógł być z Wami podczas uroczystości. Mam nadzieję, że będziecie bawić się doskonale"
  • "Przykro mi, ale nie dam rady pojawić się na weselu"
  • "Niestety nie mogę przybyć na wesele ze względu na inne zobowiązania"
  • "Sprawy rodzinne nie pozwalają mi na przybycie"

Powyższe odmowy można przeredagować i wykorzystać również w przypadku zaproszeń na inne uroczystości. 

Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele, gdy wypada podać powód? 

Wiemy już, jak odmawiać zaproszenia na wesele bez tłumaczenia, ale czasami zwłaszcza przy bardzo zażyłych relacjach druga strona i tak prawdopodobnie będzie chciała poznać powód. Co powiedzieć w tym przypadku? Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele u bliskich przyjaciół lub rodziny? Oto przykład:

  • "Bardzo dziękuję za zaproszenie na Twoje wesele. Niestety, mam już wcześniej zaplanowane inne zobowiązania w tym terminie i nie będę w stanie uczestniczyć. Mam nadzieję, że zrozumiesz."

Zobacz też: Chcesz schudnąć do wiosny? Oto małe zmiany, dzięki którym naprawdę zaczniesz tracić zbędne kilogramy

Więcej o:

Komentarze (0)

Jak grzecznie odmówić zaproszenia? Coś o sztuce trudnych rozmów i gotowe przykłady do wykorzystania

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).