• Link został skopiowany

Dzięki tej metodzie zbierzesz kosze truskawek nawet w małym ogródku. Wystarczy beczka i kilka narzędzi

Ciekawe pomysły na sadzenie truskawek mogą pomóc poradzić sobie z niektórymi problemami, w tym z brakiem miejsca w naszym ogródku czy na działce. Co więcej, rozwiązania te wcale nie muszą wpływać negatywnie na obfitość plonów. Wyjaśniamy, jak uprawiać truskawki w beczce i jakie są tego zalety.
Co zrobić, żeby truskawki miały dużo owoców? (zdj. ilustracyjne)
Fot. Iuliia Zavalishina / iStock

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców sezonowych. Są pyszne zarówno na surowo, jak i w postaci przetworów. Możliwości ich wykorzystania w kuchni jest naprawdę dużo, więc nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na własną uprawę. Co jednak zrobić, gdy brakuje nam na to miejsca? Na szczęścia nie musimy zadowalać się pojedynczą krzewinką wyhodowaną w doniczce, która da nam zaledwie kilka truskawek.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Kiedy sadzić truskawki w beczce? To dobry moment, aby zabrać się za przygotowania

Choć uprawa truskawek w doniczce może brzmieć dziwnie, to jest to metoda zyskująca coraz większą popularność. Co więcej, powinny sobie z nią poradzić nawet mniej doświadczeni ogrodnicy. Do tego działkowego projektu będziemy potrzebować:

  • plastikowego, 200-litrowego zbiornika na deszczówkę lub innego dużego pojemnika z dziurkami w dnie i wyciętymi w nim bocznymi "koszyczkami" na sadzonki;
  • rury PCV z wykonanymi ręcznie nawiertami;
  • odpowiedniej ziemi do uprawy truskawek oraz obornika granulowanego;
  • podstawowych narzędzi ogrodowych, czyli łopatki, rękawic, konewki itp.

Samo przygotowanie beczki jest prawdopodobnie najtrudniejszym etapem, gdyż wspomniane otwory musimy wykonać ręcznie. W tym celu najlepiej posłużyć się wyrzynarką po łuku. Powstałe w ten sposób "klapki" odginamy, tworząc tym samym "koszyczki" na sadzonki. Dalsze kroki są znacznie mniej czasochłonne. Najpierw w beczce umieszczamy rurę PCV, która posłuży do podlewania. Następnie należy wypełnić ją ziemią zmieszaną z obornikiem lub świeżym kompostem. W tym momencie warto też ustawić zbiornik już w miejscu docelowym, ponieważ przemieszczenie go z zawartością będzie znacznie trudniejsze, a właściwie cięższe. Najlepiej, aby było to miejsce dobrze nasłonecznione. Gdy beczka będzie już wypełniona glebą po brzegi, powinna osiąść i ubić się, co jednocześnie powstrzyma wysypywanie się jej przez boczne otwory. Na koniec wystarczy posadzić nasze sadzonki. Kiedy jednak dokładnie powinniśmy się tym zająć?

Co zrobić, żeby truskawki miały dużo owoców? Zalety uprawy truskawek w beczce

Truskawki sadzimy w okresie wczesnej wiosny, czyli pomiędzy marcem a majem, aż do pierwszych dni września. Dotyczy to również uprawy w beczkach. Metoda ta pozwala na uzyskanie dużych plonów przy wykorzystaniu niewielkiej powierzchni, ponieważ korzenie roślin wciąż mają pionową przestrzeń na rozrost. Ponadto zbiornik stanowi ochronę przed szkodnikami i chwastami, a uprawa jest mniej podatna na choroby. Dużą zaletą to też brak konieczności regularnego spulchniania gleby. Dla niektórych istotne będą dodatkowo czyste zbiory, co wynika z faktu, że owoce nie dotykają ziemi.

Więcej o:

Komentarze (0)

Dzięki tej metodzie zbierzesz kosze truskawek nawet w małym ogródku. Wystarczy beczka i kilka narzędzi

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).