Choć przypomina wyglądem lilaka zwyczajnego lub dziki bez, to budleja Dawida tak naprawdę jest jedyna w swoim rodzaju. Ten urodzajny krzew został odkryty w Azji. Z czasem roślina trafiła do Europy i obecnie cieszy się dużą popularnością wśród miłośników ogrodnictwa. Wpływ na to ma intensywna barwa kwiatów oraz piękny zapach. Wobec tych dwóch aspektów nie potrafią "przejść" obojętnie nawet motyle. Poznaj specyfikę budlei, która pięknie kwitnie przez cały sezon.
Roślina występuje w kilku kolorach - fioletowym, białym, karmazynowym, purpurowym oraz bladoniebieskim. Całości nadają charakteru żółte lub pomarańczowe oczka, znajdujące się pomiędzy drobnymi płateczkami. I o ile koszyczki kwiatów są niewielkie, tak pędy nie wykazują się brakiem śmiałości. Wyrastają od 30 do 70 cm długości, wyginając się na różne strony. Krzew jeśli jest hodowany w odpowiednich warunkach, tzn. z dala od miejsc, gdzie wzmaga się porywisty wiatr, a w których przez większość dnia świeci słońce - potrafi wyrosnąć bardzo szybko. Nie posiada zbyt dużych wymagań glebowych. Jednak im żyźniejsza ziemia, tym lepsza. A co z podlewaniem?
Kwiat prędzej zniesie okres suszy niż nadmierne przelewanie. Od czasu do czasu dobrze jest również zastosować nawóz. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się mieszanka na bazie skórek od banana. Zawiera ona magnez, wapń, siarkę, fosfor oraz potas, czyli wszystkie niezbędne składniki wymagane do prawidłowego wzrostu roślin. Preparat przygotujemy w mig. Najpierw kroimy skórkę banana na małe kawałki i wkładamy je do dużego słoika. Następnie zalewamy je gorąca woda i zakręcamy słoik. Mikstura będzie gotowa już po 24 godzinach.
Krzew odwdzięczy nam się bogatym kwitnieniem, jeśli na początku każdego sezonu zabierzemy się za przycinanie. W tym celu przyda się dobrze naostrzony sekator. W odległości 20-25 cm od ziemi przycinamy wyrastające pędy pod skosem. Najlepiej wykonać tę czynność w suchy, słoneczny dzień, aby nie narazić rośliny na niepożądane negatywne działania związane z deszczem. Jeśli w sezonie kwitnienia - od czerwca do października - zauważymy przekwitnięte łodygi, natychmiast pozbądźmy się ich. Pomoże to w rozwoju nowych kwiatostanów. Na czas jesienno-zimowy budleję Dawida trzeba okryć agrowłókniną. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć nią oczy przez kolejny sezon, a nasz ogród będą odwiedzały stada motyli.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.