Mieszkańcy większych miast w Polsce już od lat mierzą się z narastającym problemem gryzoni pojawiających się w przestrzeniach publicznych. Szacowana liczba szczurów występujących w naszym kraju wynosi około 19 mln, z czego najwięcej można zaobserwować w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Zwalczanie zwierząt nie należy do najprostszych działań, zwłaszcza kiedy społeczność danego rejonu nie współpracuje z pracownikami firm deratyzacyjnych. Specjalista wyznał, co można zrobić, aby uniknąć obecności myszowatych.
Szczury występujące w Polsce pochodzą z gatunku śniadych oraz wędrownych. Najwięcej przedstawicieli można zauważyć w dużych miastach, zwłaszcza przy kontenerach z odpadami, do których bardzo często wyrzucane są resztki żywności. To właśnie jej zapach zachęca myszowate to eksplorowania poszczególnych terenów miasta. Obecność gryzoni jest wysoce niebezpiecznym zjawiskiem dla człowieka, głównie ze względu na choroby, których nosicielami są te zwierzęta. Ponadto mogą stanowić źródło zniszczeń instalacji w pomieszczeniach i budynkach mieszkalnych. Jeśli zauważycie obecność szczurów w domu lub jego pobliżu, niezwłocznie wezwijcie pomoc fachowców. Firmy deratyzacyjne z uporem maniaka starają się zwalczać problem gryzoni w miastach, oraz we wszystkich lokalizacjach, do których są wzywani. Okazuje się, że nie jest to jednak takie proste zadanie, jakby mogło się wydawać.
Niekiedy trzykrotna deratyzacja nie pomoże. Są miejsca, w których jesteśmy co 3-4 dni, dokładamy preparaty, a walka trwa miesiącami
- wyjaśnia w rozmowie z portalem "Eska" Krzysztof Nawój, specjalista do spraw deratyzacji. Mężczyzna zwrócił także uwagę na konieczność stosowania się do pewnych zasad, które ułatwią mieszkańcom borykającym się z problemem szczurów, pozbycia się ich z otoczenia.
Jak już ustaliliśmy, szczury pojawiają się w miejscach, gdzie z łatwością mogą pozyskać pożywienie - tego rodzaju lokalizacjami w dużej mierze są śmietniska oraz pojemniki na odpady. Specjalista do spraw deratyzacji, Krzysztof Nawój doradza, aby przy wynoszeniu śmieci pamiętać o dokładnym zamykaniu worków z resztkami, szczelnym domykaniu klap w kontenerach i dbaniu o higienę otoczenia. W związku z tym, że szczury z łatwością mogą przemieszczać się po rurach kanalizacyjnych, należy unikać także spuszczania resztek jedzenia w toalecie. Jakiś czas temu opisywaliśmy sprawę z Płocka, gdzie w jednym z bloków, mieszkańców notorycznie odwiedzali nieproszeni goście, wychodzący z muszli klozetowej. Zarówno gryzonie jak i wiele innych owadów uwielbiają brud, wilgoć i zapach rozkładającego się jedzenia. Aby mieć pewność, że żaden z przedstawicieli wspomnianych gatunków nie postanowi odwiedzić naszej posesji, pamiętajmy o regularnym wykonywaniu porządków. Nic ich bardziej nie odstrasza jak zapach czystości.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.