Wzrost kosztów uprawy jest odczuwalny nie tylko przez rolników, ale i nas wszystkich. Wyższe wydatki na uprawę oznaczają też wyższe ceny owoców, warzyw czy produktów zbożowych. Praca zespołu rzeszowskich naukowców może jednak ten problem częściowo rozwiązać, a przy okazji przyczynić się do lepszego wykorzystania odpadów komunalnych.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Omawiany bionawóz został otrzymany z osadów ściekowych oraz biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych. Podobne metody cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nawet same oczyszczalnie ścieków czy zakłady gospodarki odpadami komunalnymi często zapowiadają, że planują wdrożenie technologii umożliwiających takie rozwiązania. Ich niezaprzeczalną zaletą jest oczywiście możliwość uzyskania nowego produktu, który ponownie trafi na rynek.
Powstały produkt można wykorzystywać w ekologicznym i zrównoważonym rolnictwie. W obliczu ciągłego wzrostu cen nawozów organiczno–mineralnych, coraz częściej poszukuje się alternatywnych rozwiązań produkcji w oparciu o bezpieczną i przyjazną środowisku technologię. Proponowana przez nas technologia przetwarza odpady w bionawóz; wpisuje się w model gospodarki cyrkulacyjnej
- mówi dr inż. Anita Zapałowska, liderka zespołu naukowego, cytowana przez portal Nauka w Polsce.
Efektywne wykorzystanie odpadów w bionawozie to nie jedyny sukces związany z projektem naukowców. Do oceny jakości nawozu wykorzystano bowiem nicienie glebowe, czyli diagnostykę nematologiczną.
Diagnostyka nematologiczna jest powszechnie stosowana w krajach Europy Zachodniej, Azji i Stanach Zjednoczonych. Mimo tego, że jej potencjał jest bardzo duży, w Polsce jest mało popularna. Dlatego też zdecydowaliśmy, że w naszym projekcie wykorzystamy tę metodę diagnostyczną. Poprzez ocenę grup troficznych nicieni, określamy stopień dojrzałości nawozu
- wyjaśnia Zapałowska.
Użycie tej metody jest bardzo istotne, gdyż może być ona stosowana również do oceny jakości gleby oraz wód. Warto więc kontynuować badania w tym zakresie, a prace nad bionawozem niewątpliwie dały do tego dobre podstawy.
Może cię też zainteresować:
- Woda nad Bałtykiem zmieniła kolor. W sieci pojawiły się niesamowite zdjęcia zjawiska
- Czarna woda w fontannie di Trevi. Włoscy aktywiści znów dali o sobie znać, a burmistrz odpowiada
- Rząd wypłaca dotację na zabezpieczenie się przed drapieżnikami. Obowiązuje w tych kilku przypadkach
Komentarze (1)
Dobra wiadomość dla rolników. Polscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę wytwarzania bionawozu
Jeżeli się ceni czytelników warto by wspomnieć co się obesnie dzieje z nim dzieje. Jeszcze lepiej by było wspomnieć o alternatywach jak np. hydrotemal carbonization, nie znam polskiej nazwy, i czy są prowadzone badania nad tą metodą w Polsce bo jest bardzo obiecująca.
Coś mi się wydaje, że artykuł napisany przez stażystę z konkursu.