Dotacje na zabezpieczenia przed drapieżnikami to część projektu "Ochrona dużych drapieżników: niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia w południowej części województwa śląskiego", który współfinansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt zaplanowano na lata 2021-2023. Na czym polega?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Omawiane dotacje na zabezpieczenia przed drapieżnikami dotyczą hodowców z powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Zadania w ramach projektu będą wykonane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Jak podaje oficjalna strona rządowa, na cel ten przeznaczono 225 tys. zł i tyle też wyniesie dotacja z NFOŚiGW. Realizacja projektu potrwa do listopada 2023 i będzie polegała przede wszystkim na zakupie i rozdysponowaniu hodowcom urządzeń służących do ochrony zwierząt gospodarskich przed atakami dużych drapieżników. Obejmuje to zatem m.in. fladry, pastuchy elektryczne, komplety do zabezpieczania pasiek przed niedźwiedziami, a także inne urządzenia do odstraszania zwierząt.
Warto wspomnieć w tym miejscu, że spadek szkód spowodowanych przez drapieżniki w ostatnich latach jest już wyraźnie zauważalny.
Spadek związany jest przede wszystkim z rosnącą świadomością hodowców w zakresie sposobów ochrony swoich stad
- wyjaśniała rzeczniczka RDOŚ Natalia Zapała w rozmowie z PAP.
Wątpliwości niektórych osób może budzić etyczność proponowanych rozwiązań, zwłaszcza w przypadku stosowania ogrodzeń pod napięciem elektrycznym. Należy jednak mieć na uwadze, że zgodnie z przepisami, napięcie stosowane w takich urządzeniach nie może być wyższe niż 12V. Kontakt z prądem o takim napięciu jest faktycznie nieprzyjemny, ale nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia lub życia. Ograniczenie to wprowadzono nie tylko ze względu na bezpieczeństwo zwierząt (zarówno tych dzikich, jak i domowych), ale także i ludzi, którzy mogliby przypadkowo dotknąć elektrycznego ogrodzenia. Jest to więc niewątpliwie rozwiązanie lepsze niż odstrzał zwierząt.
Może cię też zainteresować:
- W polskim lesie pojawiła się "różowa pantera". Czy zgadniesz, jakie to zwierzę?
- Czarna woda w fontannie di Trevi. Włoscy aktywiści znów dali o sobie znać, a burmistrz odpowiada
- Ceny nad polskim morzem mogą zaskoczyć. Wyjazd nad Bałtyk w 2023 wyniesie cię więcej, niż kiedykolwiek