"Dziura w niebie" nad Polską zdumiewa mieszkańców. Czym jest to rzadkie zjawisko? Zobaczą je nieliczni

Chmury opadowe czy chmury "baranki" są dobrze znane większości z nas. Rzadko jednak możemy zaobserwować na niebie tajemniczą dziurę. Taka okazja przydarzyła się jednak ostatnio mieszkańcom Międzyrzecza. Właściwa nazwa tego zjawiska to cavum. Wyjaśniamy, w jakich warunkach dokładnie powstaje.

Choć obserwacja nieba kojarzy nam się przede wszystkim z porą nocną i gwiazdami, to w ciągu dnia też czasami warto przyjrzeć się, co kształtuje się nad naszymi głowami. Ciekawe zjawisko meteorologiczne pojawiło się 30 stycznia 2024 roku nad Międzyrzeczem w województwie lubuskim. Szybko przyciągnęło uwagę części mieszkańców, którzy uwiecznili tajemniczą "dziurę w niebie" na zdjęciach, po czym przekazali je portalowi Kontakt 24. Wyjaśnienie sprawy opublikowano na TVN Meteo.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Ekstremalne zjawiska pogodowe: "dziura w niebie". Cavum to rzadki widok związany z konkretnymi warunkami

Okazuje się, że "dziura w niebie" w lubuskim to zjawisko o nazwie cavum, znane również jako dziurkacz. Jest to wyraźnie odznaczająca się, okrągła (rzadziej podłużna) dziura w cienkiej warstwie mocno przechłodzonej chmury.

Cavum oglądane bezpośrednio pod nim jest najczęściej koliste, z większej odległości natomiast przybiera kształt owalny, a w miarę upływu czasu zwiększa swoje rozmiary

- czytamy w wyjaśnieniu zamieszczonym w opracowaniu "Nowa klasyfikacja chmur", na które powołuje się TVN Meteo. Cavum powstaje w chmurach altocumulus lub cirrocumulus, czyli średniego i wysokiego stopnia. Wikipedia podaje, że okazjonalnie omawiane zjawisko może też dotyczyć chmur stratocumulus. Z wnętrza tzw. otworu wypada virga, która jest opadem niedocierającym do powierzchni ziemi. Czasami może pojawić się także zamiast tego chmura cirrus w postaci włóknistych kosmyków. Co ważne, cavum tworzy się tylko wtedy, gdy w atmosferze nie występują gwałtowne ruchy i powietrze jest czyste. Ponadto towarzyszyć temu muszą niskie temperatury, od około -30 do -20 stopni Celsjusza, które mogą utrzymywać się tak wysoko nad ziemią. Oczywiście nie jest to jedyna ciekawa formacja, która może pojawić się na niebie.

Różne rodzaje chmur potrafią zachwycać pięknem. Dziurkacz to tylko jeden z przykładów

Do jednych z najciekawszych rodzajów chmur należą chmury soczewkowate, o których szczegółowo pisaliśmy w poprzednim artykule. Pięknym widokiem są również tęczowe chmury. Jeśli zaś chodzi o inne zjawiska związane z wyjątkowo niskimi temperaturami, to przy największych mrozach warto wypatrywać wyjątkowych słupów świetlnych. Choć wymienione przykłady nie zdarzają się często, to przyroda może zaskoczyć nas na wiele sposobów. Wystarczy uważnie obserwować swoje otoczenie.

Więcej o: