Największe oceanarium w Polsce. Już niedługo tym tytułem będzie mógł poszczycić się nowy obiekt

Największe oceanarium w Polsce na chwilę obecną to Akwarium Gdyńskie MIR. Już wkrótce jednak ma się to zmienić. W Gdańsku powstaje kompleks Nautilus, który ma zdeklasować swojego sąsiada z pozycji lidera największych oceanariów w Polsce. Gdzie jeszcze można zwiedzić podwodny świat i podejrzeć go od środka?

Oceanarium: pomorskie województwem podwodnych akwariów

Największe oceanarium w Polsce jak już wiem to oceanarium pomorskie, mieszczące się na Molo Południowym w Gdyni tj. Akwarium Gdyńskie MIR. Ekspozycja oceanarium obrazuje cztery główne biotopy: 

  • Morza Bałtyckiego
  • oceanu
  • rafy koralowej
  • tropików Amazonii

W oceanarium gdyńskim żyje ok. 1500 osobników, reprezentujących niespełna 250 gatunków. Wśród nich spotkać można m.in. krokodyla krótkopyskiego, żółwia jaszczurowatego, rozgwiazdy oraz wiele gatunków ryb. Kolejne oceanarium w województwie pomorskim jest aktualnie na etapie budowy. Gdański Nautilus w pierwotnym planie miał być oddany do użytku w 2022 r., ale budowa miała spore opóźnienia i na chwilę obecną data otwarcia obiektu nie jest jeszcze podana do wiadomości. Zgodnie z zapowiedziami, Gdańsk będzie mógł poszczycić się największym oceanarium w Polsce. Jedną z głównych atrakcji obiektu ma być egzotyczna laguna o powierzchni ponad 6 tysięcy m² z plażą i tropikalnym lasem.

Oceanarium nad morzem. Odwiedź Międzyzdroje

Gdzie jeszcze znajdziemy oceanarium nad morzem? Podczas wakacji nad Bałtykiem, warto odwiedzić oceanarium w Międzyzdrojach. Obiekt składa się z trzech poziomów i liczy 3 tys. m². Mieszkają w nim przedstawiciele takich gatunków, jak m.in. rekiny, mureny, jesiotry. Największą atrakcją oceanarium w Międzyzdrojach, jest pół-tunel, liczący 16 m, dzięki któremu można zobaczyć ryby z bliska. Oceanarium nad morzem to świetna propozycja dla rodzin spędzających wakacje z dziećmi. Będzie dodatkową atrakcją i zapewni najmłodszym niesamowite przeżycia.

Zobacz wideo Orka z francuskiego oceanarium mówi ludzkim językiem

Oceanarium Wrocław: słynne Afrykarium

Jadąc na drugi kraniec Polski w poszukiwaniu podwodnych akwenów, należy obowiązkowo odwiedzić oceanarium Wrocław, mieszczące się w tamtejszym ogrodzie zoologicznym. Unikatowość oceanarium wrocławskiego polega na tym, że jest to akwen, w którym zgromadzone zostały gatunki zamieszkujące tylko jeden kontynent. Jedno z największych oceanariów w Polsce, jest obiektem przyciągającym rzesze turystów. Powierzchnia Afrykarium podzielone jest na następujące strefy tematyczne:

  • Morze Czerwone 
  • Afryka Wschodnia
  • Wybrzeże Szkieletów
  • Kanał Mozambicki
  • Dżungla nad rzeką Kongo

Mieszkańcami poszczególnych wystaw są m.in. hipopotamy, żółwie, krokodyle. 

Zoo-Oceanarium w Łodzi. Tu z pewnością nie będziesz się nudzić!

Co czeka turystów zwiedzających łódzkie zoo? Oceanarium znajdujące się w obrębie tamtejszego ogrodu zoologicznego to obiekt stosunkowo młody, ale zdążył już przyciągnąć rzesze miłośników podwodnego świata. Wystawa jednego z największych oceanariów w Polsce, koncentruje się na prezentacji świata flory i fauny z obszarów Azji południowo-wschodniej. Jedną z głównych atrakcji łódzkiego "Orientarium", jest tunel podwodny o długości 26 m, który daje możliwość podejrzenia mieszkańców łódzkiego zoo — oceanarium z bliska. W obiekcie można oglądać także słonie indyjskie w trakcie wodnych zabaw. 

Oceanarium. Lubelskie — gdzie można zobaczyć wodny świat? 

Czy na wschodzie Polski można zobaczyć oceanarium? Lubelskie na ten moment nie posiada obiektu o takim charakterze, ale chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o wodnych gatunkach zwierząt, warto wybrać się do zamojskiego zoo. Ogród zoologiczny w Zamościu jest jednym z najstarszych i największych zoo w Polsce. W tamtejszych akwariach zamieszkują m.in. płaszczki słodkowodne, duch amazoński czy ślepiec jaskiniowy. Odwiedzając województwo lubelskie, warto zahaczyć także o park rekreacji Zoom Natury znajdujący się w Janowie Lubelskim. W znajdujących się na terenie obiektu akwariach można zobaczyć ryby z polskich rzek i jezior, a także gatunki zamieszkujące wody afrykańskie.  

Oceanarium — bilety do podwodnego świata

Ile kosztuje wstęp do oceanarium? Bilety, w zależności od obiektu, jego lokalizacji i atrakcji, kosztują zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wybierając się do ogrodów zoologicznych, które w ofercie mają także oceanaria, za bilet wstępu zapłacimy więcej, ale i liczba gatunków zwierząt i roślin, które możemy zobaczyć w jednym miejscu, jest również znacznie większa. Przyjrzyjmy się cenom nadmorskich obiektów typu oceanarium. Bilet wstępu do największego oceanarium w Polsce, czyli do Akwarium w Gdyni, w sezonie letnim można nabyć w cenie 38 zł (normalny), do oceanarium w Międzyzdrojach natomiast wstęp kosztuje 70 zł. Wycieczka do największych oceanariów w Polsce może być zatem dosyć dużym wydatkiem dla rodzin z dziećmi, ale z drugiej strony — daje niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się podwodnemu światu z bliska, co stanowi niebywałą atrakcję dla młodszych i starszych. 

Zobacz też: Największe oceanarium w Polsce posiada aż 68 akwariów. Gdzie jeszcze można spotkać takie atrakcje?

Więcej o: