• Link został skopiowany

Lepiej nie rób selfie na tle tych miejsc. Za takie zdjęcia z wakacji może grozić ci surowa kara

Zdjęcia z wakacji niosą ze sobą bezcenne wspomnienia. Okazuje się jednak, że zrobienie ich może nas czasami słono kosztować. Zakaz fotografowania niektórych obiektów wprowadza przyjęta przez Sejm ustawa antyszpiegowska. O jakie miejsca chodzi i co nam grozi za łamanie nowych przepisów?
Tego nie można fotografować. Za takie zdjęcia z wakacji w Polsce grozi ci surowa kara
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Ustawa antyszpiegowska została przyjęta przez Sejm w piątek 7 lipca i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w naszym kraju. Nowe przepisy wprowadzają ostrzejsze kary za szpiegostwo i dezinformację, a ponadto poszerzono zakaz fotografowania obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa.

Zobacz wideo #Biznes Walczy - Zamknięcie granic uniemożliwiło im wyprawy. Fotografowie mają nowe pomysły i zdradzają nam kilka trików

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zakaz fotografowania niektórych obiektów w Polsce. Za jakie zdjęcia możemy być ukarani?

W Polsce obowiązuje już od długiego czasu zakaz fotografowanie placówek i terenów wojskowych, a teraz dochodzą do tego inne obiekty ważne dla bezpieczeństwa państwa. Ich wykaz jest niejawny, ale mogą się na nim znaleźć rafinerie, zakłady przetwórstwa ropy i gazu, elektrownie, elektrociepłownie, a nawet ważne dworce kolejowe i porty

Trzeba mieć świadomość, że obecnie nie ma przepisów zakazujących dokumentowania audio-video budynków np. policji czy jednostek wojskowych, wjeżdżających i wyjeżdżających z nich i do nich pojazdów czy wchodzących i wychodzących z nich ludzi. Mamy lukę prawną. Ta nowelizacja ma w pewnym sensie załatać tę lukę

- tłumaczył dr Michał Piekarski z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego cytowany przez portal o2.

Podobnie jak w przypadku obiektów wojskowych dotychczas, grozić nam będzie mandat, a nawet zatrzymanie przez policję. Jeśli natomiast chodzi o zaostrzenie pozostałych kar, najpoważniejsze konsekwencje będą nam grozić za szpiegostwo, dywersję i sabotaż. Za te przestępstwa grozić nam będzie nawet dożywocie.

Ustawa antyszpiegowska i jej wady. Nowelizacja ma pewne niedociągnięcia

Choć nowelizacja jest próbą zwiększenia bezpieczeństwa w Polsce, to okazuje się, że zaproponowane rozwiązania nie są idealne. Problem stanowić będzie np. kamera umieszczona na samochodzie, która przypadkowo nagra zakazany obiekt czy zdjęcia map Google.

Policja, Żandarmeria i inne służby, choćby np. Straż Ochrony Kolei, będą ścigać zwykłych ludzi, którzy przypadkiem zrobili zdjęcie czegoś, czego nie powinni. A prawdziwy profesjonalista kupi teleobiektyw za kilkadziesiąt tysięcy złotych i będzie z oddali dokumentował to, co chce udokumentować

- komentuje dla portalu o2 anonimowy pracownik branży security.

Więcej o:

Komentarze (1)

Lepiej nie rób selfie na tle tych miejsc. Za takie zdjęcia z wakacji może grozić ci surowa kara

szwejo72
2 lata temu
"W Polsce obowiązuje już od długiego czasu zakaz fotografowanie placówek i terenów wojskowych". Kłamliwa dziennikarska pokrako,nie było żadnego zakazu,mogłeś robić zdjęcia takim obiektom,abyś tylko nie wkraczał na taki teren.Z przestrzeni publicznej mogłeś robić zdjęcia i filmy czego chciałeś i nikt nie mógł ci tego zabronić.
Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).