Posiadłość, o której mowa powyżej to dwór w Kąśnej Dolnej, miejscowości położonej w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice. Wspomnianym artystą jest natomiast Ignacy Jan Paderewski. Choć nazwisko to kojarzy chyba większość Polaków, to historia jego życia jest już mniej znana. Warto to zatem zmienić, wybierając się do jego dawnej posiadłości, którą uznaje się zresztą za jedną z najpiękniejszych w całym kraju.
Dwór w Kąśnej Dolnej został wybudowany w 1833 roku przez właściciela wsi Pawła Gostkowskiego. W 1897 roku nabył go Stanisław Roszkowski, pełnomocnik Ignacego Jana Paderewskiego. W tym samym czasie rozpoczęto także przebudowę budynku, która trwała w sumie dwa lata. Należy przy tym podkreślić, że Paderewski przebywał w dworku okresowo i ostatecznie opuścił go ze względu na wydatki związane z utrzymaniem. Mimo to jego obecność w tym miejscu na dobre zapisała się jako ważna część historii dworu.
W 1945 roku majtek upaństwowiono, a w 1979 roku dworkiem zajęło się Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne. Wtedy też zaczęto gromadzić pamiątki związane z Paderewskim. W 1980 roku dwór z oficyną i parkiem został wpisany na listę zabytków województwa małopolskiego, zaś dekadę później powstało Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna, które obiektem zajmuje się do dziś.
Dwór w Kąśnej Dolnej to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii, a w szczególności Paderewskiego. Posiadłość ta jest bowiem wyjątkowa na skalę światową.
Dwór w Kąśnej to jedyna zachowana w świecie posiadłość, w której Ignacy Jan Paderewski mieszkał i tworzył. Stałą ekspozycję stanowią meble oraz przedmioty użytkowe należące do Muzeum Narodowego w Warszawie. Całości dopełniają pamiątki związane z Patronem miejsca, które przybliżają jego publiczne i prywatne życie
- czytamy na oficjalnej stronie Centrum Paderewskiego. Kompleks dworsko-parkowy jest dostępny praktycznie dla każdego, zarówno osób indywidualnych, rodzin z dziećmi, jak i grup zorganizowanych (maksymalnie 30 osób). Możliwe godziny zwiedzania różnią się nieco w zależności od dnia, a w poniedziałki obiekt jest całkowicie nieczynny, więc przed wybraniem się w podróż zawsze warto to sprawdzić. Jeśli chodzi o ceny biletów, to dorośli za wstęp zapłacą 12 złotych. Bilet ulgowy kosztuje 10 zł, a skorzystać z niego mogą uczniowie i studenci, a także emeryci i renciści po okazaniu ważnych legitymacji. Dostępna jest też opcja wyświetlenia filmu o Ignacym Janie Paderewskim za dodatkową opłatą w wysokości 50 złotych. Przewidywany czas zwiedzania wynosi około godziny.