Bieszczady są jednym z najczęściej wybieranych kierunków jeśli chodzi o polskie góry. Przyciągają one nie tylko swoimi pięknymi widokami, ale również mniej wymagającymi szlakami. Minusem jest fakt, że ciężko znaleźć ścieżkę bez całej masy turystów. Jest jednak jedna trasa, która pozwoli nacieszyć się ciszą i spokojem.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Cisza i spokój z dala od dużej liczby turystów, które dodatkowo przychodzą z jednym z najpiękniejszych bieszczadzkich widoków? Warto wybrać się na Bukowe Berdo. Jest to jeden ze szczytów Bieszczad osiągający wysokość 1313 metrów nad poziomem morza. Jego nazwa wzięła się od dawnych mieszkańców terenów Bieszczad. Bojkowie byli grupą etniczną górali, z pochodzenia rusińskiego i wołoskiego. Osiedli oni na terenie Karpat Wschodnich. Samo określenie "Berdo" wzięło się z języka Bojków. Oznacza ono w dosłownym tłumaczeniu skaliste grzbiety górskie, które można napotkać w trakcie pokonywania trasy na Bukowe Berdo. Żółty szlak na szczyt tej góry zaczyna się we wsi Muczne. Jeśli chcemy się na niego dostać, wystarczy z parkingu udać się do kasy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po dokonaniu opłaty następnie będzie trzeba wkroczyć na leśną ścieżkę.
Trasa na Bukowe Berdo z czasem zaczyna nabierać wysokości, przez co może się stać w pewnym momencie męcząca. Będziemy wiedzieli, że zbliżamy się do końca kiedy dojdziemy do schodów. Musimy się wspiąć nimi na szczyt, gdzie przywita nas tabliczka informująca o krzyżówce szlaków. Podczas wspinaczki na Bukowe Berdo można przy okazji zdobyć jeszcze dwa inne szczyty takie jak: Szołtynia,1201 m n.p.m., oraz Połonina Dźwiniacka, 1238 m n.p.m. Na samym końcu wędrówki czeka na nas jednak przepiękny skarb. Turyści mogą tu cieszyć się widokiem na pozostałe szczyty typu: Tarnica, Halicz czy Kopa Bukowska.
Jeśli zdecydujemy się na tę wycieczkę musimy najpierw dojechać do wsi Muczna, która oddalona jest o siedem kilometrów Ustrzyk Górnych. Najlepiej jest się tam wybrać przy pomocy samochodu. Pojazd po dotarciu na miejsce można zostawić na bezpłatnym parkingu niedaleko Muzeum Przyrodniczego. Na Bukowe Berdo można również wybrać się niebieskim szlakiem, który zaczyna się niedaleko rzeki Wołosatej. A najwytrwalsi z turystów będą mogli dodatkowo pokusić się o zdobycie Tarnicy.