Kalendarz świąt: Kiedy zaczyna się adwent 2023? To szczególny okres w Kościele katolickim

Adwent to czas oczekiwania i przygotowania do świętowania Narodzenia Pańskiego. Dla Kościoła katolickiego jest to wyjątkowy okres w kalendarzu liturgicznym. Od kiedy zaczyna się tegoroczny adwent? Wierni muszą się przygotować, to już dosłownie za chwilę.

Adwent to nazwa pewnego okresu w Kościele katolickim, który wiąże się z oczekiwaniem na narodziny Jezusa Chrystusa i rozpoczyna jednocześnie nowy rok liturgiczny. Dla wiernych jest to także symboliczne oczekiwanie na ostateczne przyjście Chrystusa, a sama nazwa "adwent" pochodzi z łaciny od słowa "adventus", co oznacza "przyjście". Kiedy zatem to wszystko się rozpocznie? Zostało zaledwie kilka dni. 

Zobacz wideo Jak zrobić wieniec adwentowy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od kiedy zaczyna się Adwent 2023? Zostało już tylko kilka dni 

Adwent zazwyczaj trwa trzy tygodnie i rozpoczyna się w czwartą niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie. W tym roku ta data przypada na dzień 3 grudnia, a cały ten okres będzie trwał 21 dni. Jego ostatni dzień to Wigilia, czyli 24 grudnia. Warto zaznaczyć, że długość adwentu nie jest stała, ponieważ zależy od tego, czy Boże Narodzenie wypada w dzień roboczy, czy w niedzielę. Dla wyznawców Kościoła katolickiego jest to czas, aby zatrzymać się w codziennym biegu i skoncentrować na duchowym przygotowaniu do nadchodzących świąt. Adwent dzieli się na dwa okresy

  • od początku do 16 grudnia - moment oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa,
  • od 16 do końca jego trwania - moment bezpośrednich przygotowań do Bożego Narodzenia. 

W 2023 roku pierwsza niedziela adwentu wypada 3 grudnia, natomiast kolejne to 10, 17 i 24 grudnia. 

Adwent 2023 rozpocznie się lada moment. Świece adwentowe to niejedyna tradycja. 

Jak zapewne wiele osób wie, najpopularniejszą tradycją adwentową jest zapalanie świec na wieńcu adwentowym. Jest ich cztery, a każda z nich oznacza kolejną niedzielę adwentową, która przybliża wiernych do narodzin Jezusa. Posiadają one również swoje nazwy - są to świece Proroka, Betlejem, pasterzy i aniołów. Sam wieniec adwentowy nawiązuje z kolei do wspólnoty Kościoła. W tym czasie wiele rodzin decyduje się również na ozdabianie domów i uznaje ten czas za szczególny, podkreślający wartość rodziny i wspólnoty. Wierni mają w zwyczaju także udział w tzw. roratach, czyli mszach roratnich, które odprawiane są o poranku w każdy dzień powszedni adwentu. Odnoszą się one bezpośrednio do oczekiwania Maryi na narodziny Jezusa. Cały adwent ma szczególne znaczenie dla wyznawców Kościoła katolickiego, ponieważ przypomina im o duchowym wymiarze Bożego Narodzenia i zachęca do głębszego zastanowienia się nad znaczeniem tego święta. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA