Jaskinie od zawsze budzą ciekawość, jednak takiej jak ta dotychczas odnaleziono wyłącznie dwie na świecie. Mowa o Cueva del Tesoro, morskiej jaskini w Hiszpanii, która zyskała również nazwę Jaskini Skarbów. Teraz odsłoniła całkiem nowe sekrety.
Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) niedawno poinformował, że udało się odkryć pozostałości po przedhiszpańskich ludach. Zostały one ukryte w jaskini zlokalizowanej w Cadereyta w Querétaro. Przedmiotów jest cała masa, a ich wiek szacuje się na około 1900 lat. Całość staje się jeszcze bardziej tajemnicza, kiedy dowiadujemy się, że jest to jedna z trzech jaskiń na całym świecie, która skrywa tego typu skarby. Pozostałe dwie znajdują się w Azji i Ameryce Środkowej. Obiekty zostały znalezione w galerii znajdującej się wewnątrz jaskini. By do niej dotrzeć, trzeba pokonać 200 metrów od dna wąwozu.
Tego niesamowitego odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Grotołazów z Querétaro. Cueva del Tesoro - znanea również jako Cueva del Higuerón - jest miejscem, gdzie udało się odnaleźć pozostałości po epoce brązu i paleolitu oraz próbki sztuki jaskiniowej. Te najnowsze odkrycia zapierają jednak dech w piersi. Znaleziona została między innymi broń myśliwska, która według badań radiowęglowych pochodzi z okresu od 7 do 132 roku naszej ery. Oznacza to, że przetrwała ona około dwóch tysięcy lat. Oprócz tego udało się znaleźć narzędzia myśliwskie takie jak: atlatl, dwie fragmentaryczne strzałki oraz parę zmodyfikowanych kłód.
Warto również zaznaczyć, że dobry stan zachowania pozostałości wynika z suchego klimatu, który panuję w Cueva del Tesoro. Niestety obecnie powód zostawienia tych narzędzi i broni w tak ukrytym miejscu pozostaje tajemnicą. Naukowcy będą się jednak starali odkryć ją możliwie jak najszybciej. W tej chwili przedmioty zostały przewiezione do Centrum INAH Querétaro. Samo już jednak odkrycie wpisze się w historię jako jedno z serii niezwykle ważnych archeologicznych dokonań w tej jaskini.
Warto dodać, że w 2023 roku udało się zidentyfikować kilkanaście stanowisk, na których przedstawione zostały sceny polowań w Cueva del Tesoro. Te malowidła były bowiem dowodem, że prehistoryczna ludność zamieszkującą te tereny zajmowała się łowiectwem i myślistwem w zaawansowanym stopniu. Już wcześniej udało się również odnaleźć pierwsze narzędzia myśliwskie. Odkrycia dokonała Cynthia Irwin-Williams pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku podczas wykopalisk Cueva El Tecolote w Tequisquiapan. Zanim do tego doszło, cała wiedza o prehistorycznych łowcach i zbieraczach opierała się na informacjach z XVI wieku.