• Link został skopiowany

Ta europejska jaskinia jest niczym piracka grota skarbów. Na całym świecie istnieje ich tylko trzy

Naukowcom udało się dokonać niesamowitego odkrycia. Okazuje się, że znana hiszpańska grota skrywała o wiele więcej sekretów, niż wcześniej uważano. Jaskinia Skarbów 200 metrów od dna ukrywała prawdziwą historię. Na świecie istnieją tylko trzy takie obiekty.
Jaskinia Skarbów. zdj. ilustracyjne
fot. Instagram/@albert_olle_ruiz

Jaskinie od zawsze budzą ciekawość, jednak takiej jak ta dotychczas odnaleziono wyłącznie dwie na świecie. Mowa o Cueva del Tesoro, morskiej jaskini w Hiszpanii, która zyskała również nazwę Jaskini Skarbów. Teraz odsłoniła całkiem nowe sekrety.

Zobacz wideo Akcja ratownicza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Jaskinia Skarbów w Hiszpanii. To jedna z trzech takich na całym świecie

Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) niedawno poinformował, że udało się odkryć pozostałości po przedhiszpańskich ludach. Zostały one ukryte w jaskini zlokalizowanej w Cadereyta w Querétaro. Przedmiotów jest cała masa, a ich wiek szacuje się na około 1900 lat. Całość staje się jeszcze bardziej tajemnicza, kiedy dowiadujemy się, że jest to jedna z trzech jaskiń na całym świecie, która skrywa tego typu skarby. Pozostałe dwie znajdują się w Azji i Ameryce Środkowej. Obiekty zostały znalezione w galerii znajdującej się wewnątrz jaskini. By do niej dotrzeć, trzeba pokonać 200 metrów od dna wąwozu.

Tego niesamowitego odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Grotołazów z Querétaro. Cueva del Tesoro - znanea również jako Cueva del Higuerón - jest miejscem, gdzie udało się odnaleźć pozostałości po epoce brązu i paleolitu oraz próbki sztuki jaskiniowej. Te najnowsze odkrycia zapierają jednak dech w piersi. Znaleziona została między innymi broń myśliwska, która według badań radiowęglowych pochodzi z okresu od 7 do 132 roku naszej ery. Oznacza to, że przetrwała ona około dwóch tysięcy lat. Oprócz tego udało się znaleźć narzędzia myśliwskie takie jak: atlatl, dwie fragmentaryczne strzałki oraz parę zmodyfikowanych kłód.

 

Odkrycia, które wpisują się w historię. Wcześniej opierano się na XVI-wiecznej wiedzy

Warto również zaznaczyć, że dobry stan zachowania pozostałości wynika z suchego klimatu, który panuję w Cueva del Tesoro. Niestety obecnie powód zostawienia tych narzędzi i broni w tak ukrytym miejscu pozostaje tajemnicą. Naukowcy będą się jednak starali odkryć ją możliwie jak najszybciej. W tej chwili przedmioty zostały przewiezione do Centrum INAH Querétaro. Samo już jednak odkrycie wpisze się w historię jako jedno z serii niezwykle ważnych archeologicznych dokonań w tej jaskini.

Warto dodać, że w 2023 roku udało się zidentyfikować kilkanaście stanowisk, na których przedstawione zostały sceny polowań w Cueva del Tesoro. Te malowidła były bowiem dowodem, że prehistoryczna ludność zamieszkującą te tereny zajmowała się  łowiectwem i myślistwem w zaawansowanym stopniu. Już wcześniej udało się również odnaleźć pierwsze narzędzia myśliwskie. Odkrycia dokonała Cynthia Irwin-Williams pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku podczas wykopalisk Cueva El Tecolote w Tequisquiapan. Zanim do tego doszło, cała wiedza o prehistorycznych łowcach i zbieraczach opierała się na informacjach z XVI wieku. 

Więcej o: