Morza i oceany zajmują ogromną część naszej planety, dlatego nic dziwnego, że nadal kryją przed nami wiele tajemnic. Z tego powodu naukowcy niemal codziennie prowadzą badania na dnie zbiorników wodnych i zdarza się, że odkrywają niesamowite "skarby". Właśnie taka sytuacja miała niedawno miejsce w niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. To odkrycie na pewno zapisze się na kartach historii.
Archeolodzy z uczelni w Kilonii i Rostrocku oraz z Instytutu Badań Morza Bałtyckiego Leibniza dokonali niedawno niesamowitego odkrycia. Na dnie Morza Bałtyckiego zaraz przy niemieckim wybrzeżu w Zatoce Maklemburskiej znaleźli nietypową, kamienną konstrukcję. Nie są to jednak głazy przenoszone przez fale, a Blinkerwall - zatopione ruiny muru, który mógł zostać zbudowany nawet 10 tys. lat temu. Prawdopodobnie stworzyli go myśliwi z epoki kamienia, którzy polowali na zwierzęta kopytne, m.in. renifery zamieszkujące te tereny przed wiekami. Co ciekawe, jest to jedyne tego typu odkrycie na całym kontynencie. Nie jest to jednak pierwsza struktura myśliwska na świecie. Podobnego znaleziska dokonano pod jeziorem Huron, jednym z pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Naukowcy odkryli tam budowlę myśliwską, która miała pomóc w łapaniu reniferów tundrowych karibu. Według badaczy może liczyć nawet 9 tys. lat.
Znaleziony na terenie Niemiec Blinkerwall składa się z co najmniej 1673 pojedynczych kamieni. Większość z nich jest krótsza niż jeden metr, a rozmieszczono je obok siebie na dystansie 971 metrów. Całość może ważyć nawet 142 tony. Zdaniem naukowców, taka liczba kamienia oraz ich układ świadczy o tym, że ta formacja skalna nie powstała w wyniku naturalnych procesów ziemi lub fal. Cała konstrukcja najprawdopodobniej znajdowała się na terenie pokrytym lasami, który został zatopiony w wyniku podniesienia się poziomu mórz, co nastąpiło około 8600-8000 lat temu. Mur został znaleziony na głębokości 21 metrów. Pradawne ruiny aktualnie są poddawane specjalnym badaniom. Jeśli przypuszczenia ekspertów się potwierdzą, to będzie to oznaczało, że niemieckie znalezisko jest jedną z najstarszych budowli myśliwskich stworzonych przez człowieka, a także jedną z największych konstrukcji z epoki kamienia, jaką odkryto w Europie.
Komentarze (1)
Niesamowite znalezisko na dnie Morza Bałtyckiego. To może być najstarsze tego typu odkrycie w Europie