W sezonie wakacyjnym kolejki do wyrobienia karty EKUZ nie są najkrótsze. Wyjeżdżając za granicę, warto ją posiadać, jednak czy to wystarczy, aby zapewnić sobie odpowiednią opiekę medyczną, która nie doprowadzi do "bankructwa"? Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może być niestety konieczne. To warto mieć na uwadze, aby nie dać się zaskoczyć.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia Polaków do skorzystania z podstawowych świadczeń medycznych podczas wyjazdu za granicę na koszt polskiego NFZ. Warto pamiętać, że obowiązuje ona na terenie Unii Europejskiej oraz krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Ponadto działa również w Wielkiej Brytanii. EKUZ przysługuje każdemu ubezpieczonemu obywatelowi, a wyrobić ją można w najbliższym oddziale NFZ. Wiele osób zastanawia się jednak, czy jest ona wystarczająca w przypadku nagłych wypadków i problemów zdrowotnych podczas wakacyjnej podróży. Niestety, tutaj sprawa nie zawsze wygląda tak samo. Przed wyjazdem należy sprawdzić, co gwarantuje karta EKUZ w miejscu, do którego się wybieramy. W niektórych krajach możemy być na przykład zobowiązani do samodzielnego opłacenia wyznaczonej części honorarium lekarza. Ponadto obowiązuje ona wyłącznie w placówkach, które mają podpisaną umowę z funduszem zdrowia, dlatego nie pokryje kosztów leczenia prywatnego. Niekiedy warto pomyśleć o tzw. ubezpieczeniu turystycznym.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana bezpłatnie, dlatego wiele osób zastanawia się, czy ubezpieczenie turystyczne jest warte poświęcania dodatkowych pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że nie zapewnia ona pełnej opieki zdrowotnej, przez co w niektórych przypadkach leczenie za granicą może okazać się niezwykle kosztowne. Jeżeli chcemy zapewnić sobie większą ochronę, nie mamy wyjścia, musimy zdecydować się na polisę turystyczną. Ta zabezpieczy nas podczas nagłych wypadków oraz choroby w trakcie wakacji. Można wykupić ją w różnych opcjach, co wpływa na ostateczną cenę. W ramach wspomnianego ubezpieczenia koszty leczenia zostaną pokryte w całości, bez ograniczeń, które obowiązują w przypadku karty EKUZ. Ponadto poszczególne pakiety umożliwiają także na przykład bezpłatny transport medyczny do kraju oraz uniknięcie kosztów związanych z akcją ratowniczą. Co więcej, można je rozszerzyć o zabezpieczenie przed kradzieżą. Wniosek jest prosty - ubezpieczenie turystyczne zapewnia znacznie więcej niż standardowa karta EKUZ. Tutaj jedynym minusem jest dodatkowy koszt, jednakże ostatecznie jego cena może być jedynie kroplą w morzu przy rachunkach, jakie przyjdzie nam zapłacić jeżeli przykładowo ulegniemy wypadkowi podczas wycieczki.