Polacy wciąż poszukują nowych sposobów na ochronę przed wysokimi rachunkami. Niestety, wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że istnieją urządzenia elektryczne, które pobierają ogromne ilości prądu. Z większości z nich korzystamy niemalże codziennie, dlatego te informacje mogą być niezwykle istotne. Jakie sprzęty domowe zużywają najwięcej prądu? To tzw. wampiry energetyczne.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak podaje Agencja Rynku Energii, w pierwszej połowie 2023 roku średnie stawki za prąd w gospodarstwach domowych wzrosły o praktycznie 30 proc. To przełożyło się bezpośrednio na wysokie kwoty na rachunkach. Dla wielu osób jest to ogromne zmartwienie i powód do szukania kolejnych oszczędności. Czy jest to możliwe? W tym przypadku przydatne mogą być informacje o zużyciu energii w kontekście poszczególnych urządzeń. Takich obliczeń dokonali dostawcy prądu. Według nich jednym z największych wampirów energetycznych jest lodówka, przy której dzienne zużycie prądu to 0,74 kWh, a roczny koszt wynosi ponad 250 zł. Niestety, tutaj ciężko mówić o oszczędnościach, ponieważ ta zazwyczaj pracuje przez całą dobę. Martwić powinny się również osoby, które posiadają kuchenkę indukcyjną. Według obliczeń PGNiG, jej dzienne zużycie energii elektrycznej to 2,05 kWh, co w ciągu roku daje kwotę ponad 500 złotych. Wysokie koszty generuje także piekarnik. Przy dziennym zużyciu 1,36 kWh, możemy spodziewać się rachunku w granicach 350 złotych rocznie.
Coraz więcej osób pracuje z domu, co również może przyczynić się do zwiększonych rachunków za energię elektryczną. Zakładając, że laptop jest włączony przez osiem godzin dziennie, a jego moc to 48 W, można mówić o zużyciu dziennym w granicach 0,38 kWh, co ostatecznie dołoży nam około 100 złotych do rachunków w ciągu roku. Nie warto zapominać również o telefonie. Godzinne ładowanie smartfona pobiera około 6,8 W, co w skali roku daje zużycie 2,48 kWh i kwotę 1,68 zł. Urządzenia, które również mogą mieć większy wpływ na ostateczne rachunki to:
Aby dokonać podobnych obliczeń dla innych urządzeń, należy pomnożyć moc wybranego sprzętu i czas jego pracy. Następnie otrzymany wynik trzeba podzielić przez tysiąc, aby uzyskać wartość w kWh, a na koniec pomnożyć tę wartość i cenę 1 kWh z faktury za energię elektryczną.