Uczulenie na słońce: fotodermatoza. Sprawdź, czy dotyczy Twojej skóry

Uczulenie na słońce, a raczej fotodermatoza, bo tak z punktu widzenia medycyny nazywa się tą przypadłość, to niewłaściwa reakcja skóry na promienie słoneczne. Uczulenie na słońce wywołuje chociażby niewielka ilość promieni słonecznych. Warto podkreślić, że u osoby zdrowej nawet najmniejsza dawka słońca nie wywoła żadnych objawów alergicznych.

Wysypka od słońca. Domowe sposoby, które pomogą Ci ją złagodzić 

Uczulenie na słońce? Brzmi dość abstrakcyjnie, ale nie ma to nic wspólnego z fantazją. Przeciwnie - coraz większa liczba osób doznaje tej przykrej przypadłości. Jakie są jej najczęstsze objawy? jest to np. wysypka od słońca. Jakie są domowe sposoby na złagodzenie bólu po poparzeniu słonecznym?  Niestety zdarza się, że zapominamy o zabezpieczeniu swojej skóry odpowiednimi kosmetykami, które mają na celu ochronę jej przed poparzeniem słonecznym. Warto zatem pamiętać, aby używać dobrze dobranych kosmetyków. Jeśli niestety zdarzy się, że promienie słoneczne poparzą naszą skórę dobrze jest wiedzieć jak złagodzić objawy wysypki, które niestety są dość nieprzyjemne. Przedstawiamy domowe sposoby, które łagodzą objawy wysypki:

  • "pomoc od środka" – metoda, która polega na piciu mleka kokosowego połączonego z jogurtem naturalnym. Picie takiego napoju pomaga w zwalczaniu alergii. Warto spożywać go po każdym powrocie ze słońca, ponieważ nie tylko zmniejsza negatywne skutki opalania, ale też poprawia kondycję skóry.
  • kompresy z mleka – mleko to produkt, który działa kojąco na wiele problemów skórnych. Zwłaszcza zsiadłe mleko świetnie łagodzi wysypkę czy swędzenie, dlatego też bardzo często stosuje się je jako pierwszy sposób w ukojeniu bólu po poparzeniu słońcem.
  • okłady z ogórka – aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wysypki od słońca, a także złagodzić ją, wystarczy obrać i utłuc ogórka na papkę i nałożyć go na poparzone miejsca. 

Uczulenie na słońce -  jak wygląda?

Jak wygląda uczulenie na słońce? Jak odróżnić je od innych reakcji alergicznych? Uczulenie na słońce może pojawić się zarówno w ciągu kilku minut jak i kilku godzin spędzonych na słońcu. W wielu przypadkach jednak czas ten jest dłuższy i pierwsze objawy fotodermatozy mogą pojawić się nawet po 48 h. Zazwyczaj wysypka pojawia się w miejscach, które były bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych, ale może także występować w miejscach, które były zasłonięte od słońca. 

Uczulenie na słońce -  jak leczyć?

Uczulenie na słońce: jak je leczyć? W przypadku leczenia fotodermatozy bardzo istotne jest jakiego rodzaju objawy pojawiły się na naszej skórze. Jeśli zauważysz u siebie objawy uczulenia na promienie słoneczne w pierwszej kolejności warto spróbować pozbyć się wysypki za pomocą domowych sposobów. Kiedy jednak te nie przyniosą ulgi należy udać się do apteki po leki dostępne bez recepty, które mogą przynieść ukojenie.

  • preparaty odkażające na bazie oktenidyny, które odkażą rany powstałe na skutek wycieku,
  • krem z hydrokortyzonem do stosowania miejscowego, który zmniejszy towarzyszący alergii świąd,
  • środki natłuszczające takie jak krem z pantenolem czy maści.

Kolejną ważną kwestią jest aby pamiętać, że nie zawsze skutki alergii ustąpią od razu. W sytuacji kiedy wysypka i dolegliwości utrzymują się kilka dni lub nasilają się, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Alergia na słońce - objawy 

Alergia na słońce i jej objawy mogą pojawić się zarówno u dzieci jak i dorosłych. Mogą oczywiście różnić się intensywnością. Głównymi objawami uczulenia na słońce są:

  • zaczerwieniona skóra,
  • opuchlizna,
  • pieczenie skóry,
  • pokrzywka słoneczna,
  • wyprysk słoneczny,
  • pęcherzyki na skórze.

W niektórych przypadkach mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości takie jak: zaczerwienienie spojówek, ból głowy, a nawet temperatura. U dzieci może wystąpić także biegunka. W takim wypadku najlepiej bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Wysypka alergiczna - czym jest?

Wysypka alergiczna to objaw alergii. Na skórze pojawiają się bąble, pęcherze, wykwity, które powstają na skutek kontaktu z alergenem. Objawy alergii mogą pojawić się wszędzie, ale wiele zależy tu od rodzaju uczulenia oraz wieku osoby uczulonej. U osób dorosłych najczęściej objawia się na nadgarstkach, łokciach i na powierzchni dłoni. Zdarza się, że osoby zgłaszają się do lekarza z wysypką na brzuchu, która z reguły jest spowodowana uczuleniem na produkt spożywczy. Wyróżnia się kilka rodzajów wysypki alergicznej:

  • pokrzywka
  • AZS
  • wyprysk alergiczny inaczej kontaktowy

Objawy wysypki alergicznej zazwyczaj utrzymują się od 7 do 14 dni. Jeśli objawy nie ustępują należy udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie.

Zobacz też: Co na oparzenia? Stopnie oparzenia, pierwsza pomoc

Więcej o:
Copyright © Agora SA