Groźne zwierzęta nie zawsze mają kły czy pazury i nie muszą mieć wcale dużych rozmiarów. Czasami niebezpieczeństwo związane jest z wytwarzaną przez ich ciało trucizną. Takim właśnie gatunkiem jest lagocephalus sceleratus, czyli ropucha srebrzysta. Na początku tego tygodnia pojawiła się na zachodnim wybrzeżu Istrii, w północnej Chorwacji.
Ropucha srebrzysta została wyłowiona niedaleko miasta Rovinj w Chorwacji w poniedziałek 13 maja 2024 roku, o czym poinformował chorwacki dziennik "Politika". Dokonał tego słoweński rybak Anton Vidovič. Ryba została złowiona na głębokości 19 metrów, a następnie przekazano ją do Centrum Badań Morza w Rovinj, gdzie zajął się nią doktor nauk ścisłych Neven Ivesa z Uniwersytetu Jurja Dobrila w Puli. Warto przy tym podkreślić, że w pobliżu wyspy Ceja w zatoce Medulin zaobserwowano w sumie siedem osobników lagocephalus sceleratus.
Gatunek ten jest uznawany za najbardziej trującą rybę świata. Produkuje tetrodotoksynę, która po spożyciu może powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Jak dowiadujemy się z postu opublikowanego na Facebooku przez profil Aquarium Pula, trucizna jest najbardziej skoncentrowana w gonadach i wątrobie ryby, ale występuje również na skórze. Przyjmuje się, że śmiertelna dawka to już od jednego do dwóch miligramów. Według "Politiki" czyni to tetrodotoksynę 1200 razy silniejszą od cyjanku. National Institutes of Health jako objawy zatrucia wymienia drętwienie w okolicach ust, mrowienie całego ciała, nudności i wymioty, zawroty głowy, ból głowy, ból brzucha oraz porażenie mięśni kończyn. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie związane z ropuchą srebrzystą. Może ona być bardzo problematyczna nawet wtedy, gdy się do niej nie zbliżymy. W jaki sposób?
Lagocephalus sceleratus należy do rodziny rozdymkowatych (Tetraodontidae). Najczęściej występuje w Oceanie Indyjskim i Spokojnym, ale nie tylko. Pojawia się także w Morzu Czerwonym, z którego migruje przez Kanał Sueski do Morza Śródziemnego, gdzie jest gatunkiem inwazyjnym. Jej drapieżność i brak naturalnych wrogów sprawiają, że ropucha srebrzysta ma bardzo negatywny wpływ na różnorodność biologiczną. Ponadto utrudnia pracę rybaków, ponieważ uszkadza sieci rybackie, poszukując pożywienia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.