Zajrzeli do skamieniałego żołądka plezjozaura i nie mogli w to uwierzyć. Eric miał zaskakującą dietę

Nowe informacje na temat ery dinozaurów wciąż zaskakują badaczy. Ostatnie odkrycie naukowców uchyliło rąbka tajemnicy dotyczącej diety pradawnych gadów i nie tylko. Przy okazji bowiem odkryto nowy gatunek. Obiektem omawianych badań był konkretnie skamieniały żołądek plezjozaura o przydomku Eric.

Plezjozaury były morskimi gadami, które żyły w okresie mezozoiku. Choć powszechnie mogą być uznawane za dinozaury, warto zauważyć, że dinozaury były gadami żyjącymi na lądzie. Niemniej okazuje się, że ich wodni kuzyni są równie fascynujący. Zaskakującego odkrycie na temat ich diety dokonali naukowcy z Australian National University we współpracy z Australijskim Instytutem Badań Muzealnych, a wyniki przeprowadzonych przez nich badań zostały opublikowane w piśmie "Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology".

Zobacz wideo Dinozaury mogły żyć 300 lat?! Mnóstwo ciekawostek o prehistorycznych gadach [Pracownia Bronka]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Skamieniały żołądek Erica. Co odkryto w żołądku plezjozaura?

Eric żył w kredowych morzach około 100 do 125 mld lat temu. Jego szczątki zostały odnalezione w 1987 i wystawiono je wówczas w Muzeum Australijskim w Sydney. Eric jest okazem dość wyjątkowym, ponieważ do czasów współczesnych zachowała się większość jego szkieletu: aż 93%. Cały szkielet plezjozaura jest silnie zopalizowany, co oznacza, że składa się z krzemionki pozbawionej struktury krystalicznej. Tym razem jednak dokładniej przyjrzano się wyłącznie żołądkowi gada, a konkretniej znajdującemu się w nim gastrolitowi, czyli skamieniałej treści żołądkowej.

Do analizy wykorzystano mikrotomografię komputerową (micro-CT). Dotychczas zakładano, że plezjozaury były drapieżnikami najwyższego rzędu, jednak gastrolity Erica sugerują coś innego. Naukowcy odkryli bowiem, że gad żywił się niemal wyłącznie małymi rybami. Co więcej, znalezionym materiałem były kręgi 17 nieznanych wcześniej gatunków ryb. Inaczej mówiąc, odkrycie to okazało się być podwójnie zaskakujące.

Zaskakujące odkrycie naukowców. Przeszłość pomoże zrozumieć teraźniejszość?

Ze względu na kompletność szkieletu Erica, uzyskane informacje można uznać za wyjątkowo rzetelne. Naukowcy zauważają także, że ich odkrycie może pomóc w przewidywaniu zachowań gatunków żyjących na naszej planecie obecnie.

Jeśli w diecie zwierzęcia pojawiła się zmiana, chcemy zrozumieć, dlaczego tak się stało. W pewnym stopniu możemy porównać to do współczesnych zwierząt, takich jak delfiny czy wieloryby. Na tej podstawie możemy spróbować przewidzieć zmiany w ich diecie, wynikające ze zmian klimatu

- tłumaczy Joshua White, jeden z autorów badania w wypowiedzi cytowanej na stronie ANU.

Może cię też zainteresować:

- Przełomowe odkrycie polskich naukowców. "Efekt orzecha brazylijskiego" zmienia bardzo wiele
- Watykan ponownie sprawdzi, czy Maryja objawiła się ludziom. Powołano specjalną komisję
- Naukowcy przez 85 lat szukali czynnika ludzkiego szczęścia. Okazuje się, że jest na wyciągnięcie ręki

Więcej o:
Copyright © Agora SA