• Link został skopiowany

Separacja kontra rozwód. Ksiądz zdradza, czy możemy pójść do komunii, gdy w małżeństwie źle się dzieje

Tiktokowy ksiądz postanowił zaspokoić ciekawość jednego z użytkowników platformy. Opowiedział, czy osoby żyjące w separacji małżeńskiej mogą wciąż być dopuszczane do komunii świętej i spowiedzi. Odpowiedź może wydać się zaskakująca. Sprawdzamy, co mówi o separacji prawo Kościoła.
Ksiądz o separacji. Zdj. ilustracyjne
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl/@ks.piotrjarosiewicz/TikTok

Ksiądz Piotr Jarosiewicz jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych duchownych na platformie TikTok. Tam prowadzi swój własny profil, na którym opowiada o religii i odpowiada na pytania internautów. Ostatnio postanowił zaspokoić ciekawość użytkownika, który zastanawiał się, jakie Kościół ma podejście do separacji. Chodziło o podchodzenie do sakramentów takich jak spowiedź czy komunia. Odpowiedź może zaskakiwać.

Zobacz wideo Ks. Adam Ołdak: Życia się nie wybiera, życie się przeżywa

Ksiądz o separacji małżeńskiej. Zainteresowany pytał o możliwość przystąpienia do sakramentów

Działający w drohiczyńskiej diecezji (województwo podlaskie) ksiądz Piotr Jarosiewicz pracuje obecnie jako wikariusz w jednej z parafii. Oprócz tego naucza w szkole religii i mocno angażuje się w życie młodzieży. Robi to za pomocą wyjazdów religijnych oraz najróżniejszych rekolekcji. W jego dorobku znajdziemy również książki o tematyce religijnej. Duszpasterz jest autorem takich tytułów, jak: "Siedem", "MPJ", "Jesus is cool", "Boża sieć" czy "Jestem". Oprócz profilu na TikToku prowadzi również własny kanał na YouTube. Na tym pierwszym niedawno pojawiło się nagranie, w którym ksiądz odpowiada na pytanie jednego z użytkowników. Zainteresowany zapytał, czy w sytuacji separacji małżeńskiej wciąż można przystępować do sakramentu pokuty i pojednania oraz komunii świętej. Na samym początku kapłan Jarosiewicz powiedział:

Separacja. Wiemy, że jest to czasowe, bądź trwałe oddzielenie się w małżeństwie, z jakiejś przyczyny

Następnie duchowny zabrał się za wyjaśnianie całej sprawy, Jak mówi, jeśli jesteśmy w separacji i nie żyjemy z inną osobą, wtedy możemy podejść zarówno do sakramentu pokuty, jak i pojednania. Co więcej, nie ma również problemu, by przystąpić do komunii świętej. Pod nagraniem znalazło się zaledwie kilka komentarzy. Internauci dziękowali za rozjaśnienie tematu i dopytywali o inne interesujące ich kwestie.

Separacja a prawo kościelne. Uznawana jest za stan wyjątkowy

Jeśli chodzi o stanowisko Kościoła wobec separacji, to trzeba wiedzieć, że według ustawodawcy kościelnego małżeństwo zawarte pomiędzy ochrzczonymi jest nierozerwalne. Jest to zapisane w kanonie 1055 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jak wyjaśnia Infor, małżeństwo jest przymierzem między kobietą i mężczyzną. Za jego pomocą tworzą oni wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, które zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to absolutne i dopuszczane są wyjątki, choć kanon 1151 k.p.k. stwierdza, że małżonkowie mają obowiązek i prawo zachowania współżycia małżeńskiego, na które składa się między innymi zamieszkanie, stół i łoże.  Zaznaczone zostało jednak, że jest to ostateczność i można ją stosować wyłącznie, jeśli nie ma perspektyw na pogodzenie stron. Ustawodawca kościele traktuje ją jako stan wyjątkowy. Oznacza ona bowiem zerwanie lub zaniechanie wspólnego pożycia małżonków, mimo pozostawania w małżeństwie. Okolicznościami do separacji może być:

  • cudzołóstwo,
  • poważne niebezpieczeństwo dla duszy lub ciała jednej ze stron, lub potomstwa pochodzące od drugiej strony,
  • zbyt trudne życie dla jednej ze stron spowodowane przez druga stronę.
Więcej o: