Emerytura pomostowa to prawo do wcześniejszego świadczenia, z którego skorzystać mogą określone grupy pracowników. Niestety ze względu na obowiązujące dotąd przepisy grono to z każdym kolejnym rokiem się pomniejszało. To właśnie z tego względu przyjęto nowelizację ustawy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Emerytura pomostowa przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Obejmuje to zawody, które mogą negatywnie i trwale wpływać na stan zdrowia. Jednocześnie wymagane jest:
Pierwsze dwa warunki mogą się nieznacznie różnić od przytoczonych w zależności od poszczególnych zawodów. Niemniej nowela skupia się na ostatnim z nich i to właśnie on został uchylony, gdyż skutkował wygasającym charakterem świadczenia. Zapis ten został początkowo wprowadzony ze względu na postęp technologiczny, który miał się przyczynić do polepszenia warunków pracy. W uzasadnieniu do projektu wskazano jednak, że postęp ten nie był wystarczający, aby całkowicie wyeliminować negatywne czynniki, więc prawo do emerytury pomostowej powinno przysługiwać także pracownikom, którzy pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonywali po 1 stycznia 1999.
Nowelizacja ustawy wprowadzi również zmiany w instytucji rekompensaty, czyli odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy o szczególnym charakterze. Okres, który upoważnia do otrzymania rekompensaty, musi przypadać przed 1 stycznia 2009. Ponadto prawo do emerytury pomostowej będzie mogło zostać zawieszone w razie podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, niezależnie od formy wykonywania tego rodzaju pracy. Do tej pory zawieszeniem skutkowało jedynie podjęcie pracy w ramach stosunku pracy. Co więcej, podwyższono roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym z 500 do 840 złotych.