Ulga prorodzinna jest skierowana do osób, które wychowują dziecko. Co ciekawe, choć w większości przypadków dotyczy pociech przed ukończeniem 18. roku życia, to w wyjątkowych sytuacjach przysługuje również na dzieci pełnoletnie. Czas składania deklaracji podatkowych zbliża się wielkimi krokami, więc warto już teraz przyjrzeć się bliżej przepisom z tym związanym.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, ulga na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej. Co ważne, uzyskiwany przez nas dochód musi być opodatkowany według skali podatkowej. Wyklucza to zatem osoby uzyskujące wyłącznie dochody:
Jeśli zaś chodzi o dzieci, to ulgą objęte mogą być dzieci małoletnie oraz pełnoletnie, które:
Ulga prorodzinna jest uzależniona od dochodów, jeżeli pod naszą opieką jest tylko jedno małoletnie dziecko. W takim przypadku obowiązują następujące limity:
Powyższe limity nie dotyczą rodziców i opiekunów dwójki lub więcej dzieci, a także dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub decyzją przyznającą rentę (z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, szkoleniową lub socjalną). Wysokość ulgi zależy natomiast od liczby dzieci i wynosi:
Poszczególne kwoty się sumują, przy czym odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Aby skorzystać z ulgi prorodzinnej, należy złożyć PIT-36 lub PIT-37 wraz z załącznikiem PIT/O i podać PESEL dziecka lub dzieci. Należy jednak pamiętać, że fiskus może zażądać od nas potwierdzenia prawa do ulgi poprzez okazanie odpowiednich dokumentów, np. odpisu aktu urodzenia.
Komentarze (0)
Podatki 2024 - ulga na dziecko. Jakie warunki trzeba spełnić? Nie wszyscy traktowani są tak samo
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!