Stres towarzyszy nam na każdym kroku w XXI wieku. Ilość bodźców i prędkość życia sprawiają, że trudno jest sobie radzić z codziennością. Warto więc znaleźć sposób, by jakoś pomóc sobie w kryzysowych sytuacjach.
Jak się szybko odstresować? Jak się uspokoić? Żeby odpowiedzieć na te pytania, trzeba zrozumieć, skąd się bierze to nieprzyjemnie uczucie.
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że generalnie jest to uczucie, które pojawi się w naszym życiu wcześniej czy później. Nie da się go uniknąć, więc należy się z tym pogodzić. Należy zaakceptować to, że życie składa się również z takich sytuacji. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Ważne, by takie momenty nie powodowały chronicznego uczucia stresu. Wywołują go stresory, czyli czynniki, które zaburzają naszą równowagę, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Mogą być wywołane przez różne bodźce - zarówno związane z życiem w społeczeństwie (np. śmierć ukochanej osoby, poród, utrata pracy, zgubienie dokumentów), jak i fizyczne (np. choroba czy hałas).
Kortyzol bywa nazywany hormonem stresu. Wydzielany jest przez korę nadnerczy. Rzeczywiście bowiem pojawia się go najwięcej, gdy towarzyszą nam silne, negatywne emocje czy stres. Jego zadaniem jest bowiem dostarczyć organizmowi wystarczająco dużo energii, by mógł w takich warunkach działać.
Kortyzol jest więc źle kojarzony, ale jego funkcja w organizmie jest nie tylko związana z negatywnymi chwilami w naszym życiu. Organizm wytwarza go cały czas, a jego ilość zależy od rytmu dobowego. Do jego funkcji należy np.
Zbyt wysoki poziom tego hormonu może prowadzić do np.:
Warto więc pytać, jak się szybko odstresować, by nie doprowadzać do podnoszenia poziomu kortyzolu we krwi.
Przede wszystkim należy się zastanowić, co sprawia nam przyjemność i nas relaksuje. Dla każdego może to być kompletnie inna rzecz. Dla jednych będzie to spacer po lesie, dla drugich spokojny wieczór filmowy, a jeszcze dla innych zajęcia jogi czy pilates. Każdy powinien szukać własnej metody, jak się uspokoić i odstresować. Dobrze, jeśli ten sposób da się wykorzystać zawsze i wszędzie, czyli zarówno w domu, jak i w pracy.
Oczywiście, że tak. Jedną ze znanych i sprawdzonych metod, jak się odstresować, jest wyjazd na kilka dni. Nie musi to być długi okres czasu - można wyjeżdżać nawet co tydzień na weekend albo raz na jakiś czas na dłużej. Generalnie chodzi o to, by zmienić otoczenie. Znane miejsca i skojarzenia, które z nimi mamy, mogą działać stresogennie. Poza tym jeśli problem dotyczy pracy, to zostając w domu, mamy ją cały czas "z tyłu głowy", co nie daje efektywnie wypocząć i się zrelaksować. Taka zmiana otoczenia może też wpłynąć pozytywnie na sen, a i on ma bardzo duże znaczenie w skutecznym radzeniu sobie ze stresem.
To jest w zasadzie niemożliwe. Jak już wspomniano - jest on nieodłączną częścią naszego życia. Możemy jednak starać się niwelować jego skutki, jak również dbać o to, by wypoczywać. Nie ma więc sensu zastanawiać się, jak pozbyć się stresu, a trzeba szukać metod na to, by znajdować ukojenie na co dzień.
Czy jednak coś jeszcze można zrobić? Tak - i to właśnie każdego dnia można mieć wpływ na swoje zdrowie. Czy się to komuś podoba, czy nie, to zdrowa dieta ma wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na nasze samopoczucie. Wiąże się to bowiem z dostarczaniem organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów. Poza tym, jeśli jesteśmy zdrowi, to mamy lepsze samopoczucie.
Choć nie będzie to łatwe, trzeba zacząć pozytywnie myśleć. Nie można pogrążać się w problemach, a gdy jest ich na raz dużo, dobrze jest je pojedynczo "brać na tapetę", a nie myśleć o wszystkim na raz. Trzeba też zaakceptować, że nie na wszystko mamy wpływ. Niestety są rzeczy, które wydarzą się czy wydarzyły się niezależnie od naszych intencji.
Jak się uspokoić poza tymi wszystkimi sposobami? Zadbać o siebie, o czas na przyjemności, na złapanie oddechu. Jeśli ma się taką możliwość, należy innych obdarzać czułościami i nie szczędzić ich dla siebie. Życie codziennie dostarcza nam wiele niespodzianek, z którymi musimy sobie radzić i nie ma potrzeby jeszcze samemu dodatkowo się denerwować.
Zobacz też: Tak brzmi najbardziej relaksująca piosenka na świecie. Obniża stres i uspokaja. To udowodnione naukowo