To miasteczko na Podkarpaciu warto odwiedzić, szczególnie w okresie Wielkiej Nocy. Gigantyczna plecionka została postawiona w centrum Rudnika nad Sanem. Miasteczko od wieków jest światową stolicą wikliniarstwa. W tym roku tamtejszy rynek zdobi wyjątkowo duży kosz wielkanocny.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Największy w Polsce koszyczek wielkanocny zdobi centrum Rudnika i to już po raz czternasty. Niesamowita tradycja ma się świetnie, zachęcając co roku turystów do odwiedzania niewielkiego miasta na Podkarpaciu. Warto wiedzieć bowiem, że jest to miejscowość znana z wikliniarstwa już od pokoleń. W związku z tym zaplecenie ogromnej święconki miało także ludowy wymiar. Koszyczek wielkanocny ma aż cztery metry długości i trzy wysokości, a w jego tworzenie zaangażowali się wszyscy mieszkańcy, także najmłodsi oraz lokalne władze.
Kosz i trzy pisanki wyplatał nieżyjący już Kazimierz Zygmunt. Baranka, kwiaty i napis wykonał Eugeniusz Waliłko. Utworzenie dekoracji zainicjował burmistrz Waldemar Grochowski dla podkreślenia wagi Świąt Wielkanocnych i kunsztu wikliniarskiego. Dekorację zaprojektowała sekretarz gminy Lucyna Zygmunt.
- czytamy na stronie miasta Rudnik.
Mieszkańcy są wyjątkowo dumni z ozdoby, która zachęca turystów do odwiedzania miasta. Nic dziwnego, jest bowiem przepiękna i robi wrażenie. W olbrzymiej plecionce zmieścił się wiklinowy baranek oraz pisanki. Obok nich ustawiono doniczki, także zrobione z wikliny, w których znajdują się kolorowe bratki. Całość zdobią także kolorowe wstążki ułożone na kształt kwiatów oraz bukszpan i gałązki wierzby mandżurskiej.
Rudnik nad Sanem to miasteczko w województwie podkarpackim. Funkcjonuje w nim różnorodny przemysł. Przede wszystkim są to wyroby wiklinowe i drewniane, ale również konstrukcje stalowe. Mieszkańcy trudnią się rzemiosłem od 150 lat. W mieście możemy za darmo zwiedzić Centrum Wikliniarstwa, w którym możemy obejrzeć wiele imponujących wystaw rękodzielniczych.
Jeśli fascynuje cię wiklinowe rękodzieło, a dodatkowo lubisz mieć w swoim otoczeniu unikalne wyroby z ekologicznych surowców, powinieneś koniecznie odwiedzić nasze miasteczko. Doświadczysz tu tradycji o długiej i bogatej historii. Spotkasz znanych wikliniarzy, którzy potrafią wypleść prawdziwe cuda – od koszy w różnych kształtach i rozmiarach po meble i rzeźby.
- zapraszają na swojej stronie internetowej pracownicy centrum.
Z kolei turystom, którzy wolą aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, polecamy wycieczkę na szlak wiklinowych rzeźb. W Rudniku jest ich już ponad 20. Zaprojektowali je artyści z całego świata, a wykonali lokalni mistrzowie wikliniarstwa.