O co chodzi w dniu świstaka? To święto jest starsze niż myślisz. Już dziś Phil wyda swój werdykt

Kto wpadł na pomysł Dnia Świstaka? Choć święto obchodzone jest w Ameryce Północnej, to swoje korzenie ma w całkiem innym miejscu na świecie. Co pokazał świstak i dlaczego wydarzenie to cieszy się tak dużą popularnością? Przybliżamy ciekawą historię tej wyjątkowej uroczystości.

Wielu z nas dzień świstaka kojarzy z komedią z lat 90. o telewizyjnym prezenterze prognozy pogody Philu Connorsie (Bill Murray), który przez długi czas wciąż przeżywa swój najgorszy dzień w życiu. Jak nietrudno się domyślić, feralna data przypada właśnie na dzień świstaka. A czego dokładnie dotyczy a uroczystość?

Zobacz wideo Przepis na tradycyjne faworki - idealne w karnawale

Dlaczego nazywa się to dniem świstaka Oczy Amerykanów i Kanadyjczyków są tego dnia zwrócone na gryzonia

Dzień świstaka wypada co roku 2 lutego, to święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Tego dnia wywabia się z norki świstaka. Jeśli zwierzę zobacz swój cień i ponownie wróci do swojej kryjówki, zgodnie z tradycją oznacza to, że na koniec zimy trzeba poczekać jeszcze sześć tygodni. Natomiast, gdy tak się nie stanie to znak, że wiosna przyjdzie niebawem. Najbardziej rozsławionym miejscem, gdzie organizuje się uroczystość, jest Punxsutawney w stanie Pensylwania. Już od 1887 roku uczestnicy festiwalu czekają na "pogodowy werdykt" świstaka o imieniu Phil. Choć wiele osób wierzy, że zachowanie świstaka ma wpływ na to, ile potrwa zima, to uważa się, że jego wyjście z nory zależy od ilości tłuszczu, jaką udało mu się zgromadzić na mroźne miesiące - czytamy w Encyklopedii Britannica. A skąd wzięła się ta tradycja?

Skąd wziął się dzień świstaka? W tym okresie przypadają także inne święta

Choć dzień świstaka obchodzony jest w Ameryce Północnej, to jego korzenie sięgają znacznie dalej, a dokładnie aż do Europy. Gdy na terenach ówczesnej Pensylwanii w XVII wieku osiedlili się Niemcy, przywieźli ze sobą swoją tradycję - gromnicę, czyli słowiańskie i chrześcijańskie święto upamiętniające Ofiarowanie Pańskie przypadające na 2 lutego. W tradycji ludowej dzień ten stanowił zmianę pory roku. Dla Słowian zachodnich oraz wschodnich oznaczał środek lub przełom zimy i wiosny. Natomiast na południu granicę między tymi porami roku. Dzień świstaka jest związany także z celtyckim świętem Imbolc. Zgodnie z celtyckim kalendarzem obchodzono je 1 lutego i było poświęcone irlandzkiej bogini wiosny Brigid. Pierwsze wspomnienia dotyczące tej uroczystości pochodzą z X wieku. Tu także święto miało związek z przewidywaniem pogody. Natomiast obecnie 1 lutego obchodzony jest dzień Świętej Brygidy.

Więcej o:

Komentarze (0)

O co chodzi w dniu świstaka? To święto jest starsze niż myślisz. Już dziś Phil wyda swój werdykt

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).