Bitwa pod Grunwaldem to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Starcie między Krzyżakami a połączonymi siłami Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zakończyło się dla nas zwycięsko, dzięki czemu zyskaliśmy ogromny rozgłos na Starym Kontynencie, a twierdza Zakonu Krzyżackiego zdecydowanie osłabła. Historycy od lat badają przebieg bitwy i wygląda na to, że nie poznali jeszcze wszystkich tajemnic. Na polu walki dokonano niedawno zaskakującego odkrycia.
W 2014 roku odbyła się pierwsza część badań archeologicznych prowadzonych w miejscu, w którym przed laty rozegrała się bitwa pod Grunwaldem. Pomysłodawcą było Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, a od tamtej pory badacze regularnie przyjeżdżają w te okolice, a w tym roku miała miejsce już dziesiąta edycja. Wzięło w niej udział aż 70 poszukiwaczy, którzy przeczesywali teren za pomocą wykrywaczy metali. Byli to nie tylko Polacy, ale także Duńczycy i Norwegowie ze stowarzyszenia eksploracyjnego "Harja". Międzynarodowa współpraca miała ważny cel: odkryć dokładną lokalizację miejsca, w którym znajdowały się obozy wojsk polsko-litewskich. To jedna z największych historycznych zagadek związana z tym wydarzeniem, dlatego archeolodzy głowią się nad nią od lat. Choć tegoroczne badania nie pozwoliły na ustalenie dokładnych współrzędnych, to odkryto coś innego.
Jak podaje portal Nauka w Polsce, tegoroczne poszukiwania poszerzyły dotychczasową wiedzę na temat przebiegu bitwy pod Grunwaldem.
Jesteśmy pewni, co do tego, że rozpoczęcie działań bitewnych nastąpiło nie na osi Łodwigowo-Stębark, ale zdecydowanie na osi Łodwigowo-Grunwald. Istotne jest też odnalezienie obozów krzyżackich, bo wiemy już, że to nie był jeden obóz, tylko więcej
- powiedział Jarosław Małecki, kierownik działu archeologiczno-historycznego muzeum, cytowany przez wspomniany portal. W takcie poszukiwań z wykrywaczami metali udało się znaleźć między innymi grot z bełtu kuszy, ostrogi, fragmenty kolczugi i najprawdopodobniej rękawicy pancernej oraz krzyżackie szelągi. Wszystkie artefakty odkryte podczas badań archeologicznych trafiają po konserwacji na ekspozycję Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Komentarze (0)
Niezwykłe odkrycie pod Grunwaldem. Kolejne artefakty z najsłynniejszej bitwy. "To nie był jeden obóz"
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!