Niezwykłe odkrycie pod Grunwaldem. Kolejne artefakty z najsłynniejszej bitwy. "To nie był jeden obóz"

Choć od bitwy pod Grunwaldem minęły setki lat, historycy do dziś próbują odkryć największe tajemnice tego wydarzenia. Po ostatnich badaniach archeologicznych udało się zebrać garść nowych informacji. Z pomocą wykrywaczy metali znaleziono ważne artefakty.

Bitwa pod Grunwaldem to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Starcie między Krzyżakami a połączonymi siłami Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zakończyło się dla nas zwycięsko, dzięki czemu zyskaliśmy ogromny rozgłos na Starym Kontynencie, a twierdza Zakonu Krzyżackiego zdecydowanie osłabła. Historycy od lat badają przebieg bitwy i wygląda na to, że nie poznali jeszcze wszystkich tajemnic. Na polu walki dokonano niedawno zaskakującego odkrycia.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Kiedy była bitwa pod Grunwaldem? Badacze do dziś sprawdzają to miejsce

W 2014 roku odbyła się pierwsza część badań archeologicznych prowadzonych w miejscu, w którym przed laty rozegrała się bitwa pod Grunwaldem. Pomysłodawcą było Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, a od tamtej pory badacze regularnie przyjeżdżają w te okolice, a w tym roku miała miejsce już dziesiąta edycja. Wzięło w niej udział aż 70 poszukiwaczy, którzy przeczesywali teren za pomocą wykrywaczy metali. Byli to nie tylko Polacy, ale także Duńczycy i Norwegowie ze stowarzyszenia eksploracyjnego "Harja". Międzynarodowa współpraca miała ważny cel: odkryć dokładną lokalizację miejsca, w którym znajdowały się obozy wojsk polsko-litewskich. To jedna z największych historycznych zagadek związana z tym wydarzeniem, dlatego archeolodzy głowią się nad nią od lat. Choć tegoroczne badania nie pozwoliły na ustalenie dokładnych współrzędnych, to odkryto coś innego.

Co wydarzyło się 15 lipca 1410 roku? Są nowe znaleziska

Jak podaje portal Nauka w Polsce, tegoroczne poszukiwania poszerzyły dotychczasową wiedzę na temat przebiegu bitwy pod Grunwaldem.

Jesteśmy pewni, co do tego, że rozpoczęcie działań bitewnych nastąpiło nie na osi Łodwigowo-Stębark, ale zdecydowanie na osi Łodwigowo-Grunwald. Istotne jest też odnalezienie obozów krzyżackich, bo wiemy już, że to nie był jeden obóz, tylko więcej

- powiedział Jarosław Małecki, kierownik działu archeologiczno-historycznego muzeum, cytowany przez wspomniany portal. W takcie poszukiwań z wykrywaczami metali udało się znaleźć między innymi grot z bełtu kuszy, ostrogi, fragmenty kolczugi i najprawdopodobniej rękawicy pancernej oraz krzyżackie szelągi. Wszystkie artefakty odkryte podczas badań archeologicznych trafiają po konserwacji na ekspozycję Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:

Komentarze (0)

Niezwykłe odkrycie pod Grunwaldem. Kolejne artefakty z najsłynniejszej bitwy. "To nie był jeden obóz"

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).