Śpiewasz już kolędy? Popełniasz duży błąd. Kościół określa konkretne daty przyzwolenia

Kolędowanie jest jedną z najważniejszych tradycji wigilijnych. Już od młodego wieku uczy się dzieci pieśni prawiących o narodzinach Chrystusa. Czy jednak możemy je śpiewać jeszcze przed Bożym Narodzeniem? Okazuje się, że są podane precyzyjne daty rozpoczęcia i zakończenia okresu kolędowania.

Kolędy są nieodłączną częścią Bożego Narodzenia. Często zaczynami je nucić już na początku grudnia. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy istnieją ramy czasowe, w których można nie tylko śpiewać, ale też słuchać kolęd. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Zobacz wideo Edyta Golec o ulubionej kolędzie. To polski klasyk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy można śpiewać kolędy?  Zaczynamy w wigilię, a kończymy... bardzo późno

Od kiedy śpiewamy kolędy w kościele i do kiedy można ich słuchać? To pytanie nurtuje wielu Polaków. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy istnieją  ramy czasowe określające  Na początek warto jednak zaznaczyć, że świąteczna muzyka, którą słyszymy w radio nawet od początku grudnia nie jest uznawana za kolędy. Te pieśni o narodzinach Chrystusa zazwyczaj można usłyszeć dopiero w drugiej połowie miesiąca, a dokładniej od 24 grudnia. Wigilia jest czasem śpiewania i słuchania najróżniejszych kolęd. W kościele sprawa wygląda podobnie. Zazwyczaj rozpoczyna się ono w pasterkę, która zgodnie ze zwyczajem odprawiana jest o północy z 24 na 25 grudnia. To właśnie wtedy po raz pierwszy można usłyszeć kolędy w kościele. Kiedy znamy już początek kolędowania, warto się jeszcze dowiedzieć do kiedy w polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie kolęd i pastorałek. Dla niektórych może się okazać zaskoczeniem, że można to robić aż do 2 lutego, kiedy to przypada Święto Ofiarowania Pańskiego lub inaczej Matki Boskiej Gromnicznej. Do tego czasu powinniśmy również pozbyć się już z domu choinki.

Tradycja kolędowania jest bardzo długa. Możemy wyróżnić trzy rodzaje utworów świątecznych

Ciekawostką jest, że za twórcę pierwszej kolędy uznawany jest święty Franciszek z Asyżu. Żył on na przełomie XII i XIII wieku. Jeśli jednak chodzi o samą tradycję kolędowanie, to chrześcijanie przejęli ją od starożytnych Rzymian. Oni śpiewali już te pieśni w pierwszych wiekach naszej ery. Ta tradycja również w Polsce jest kultywowana od setek lat. Jako pierwszą znaną Polską kolędę uznaje się "Zdrów bądź, królu anielski", która powstała w 1424 roku. Jednak nie są to jedyne pieśni, które można usłyszeć w okresie Bożego Narodzenia. Warto podkreślić, że w tym czasie możemy usłyszeć aż trzy rodzaje utworów związanych ze Świętami. Ich słowa znane są nawet najmłodszym, a pierwsze - pojedyncze - piosenki w radio grane są już nawet w listopadzie. Podzielić można je na:

  • kolędy - radosne pieśni o tematyce bożonarodzeniowej i religijnym charakterze; są śpiewane w czasie nabożeństw religijnych;
  • pastorałki - ich tematyka również dotyczy Bożego Narodzenia, ale mają mniej religijny charakter; są często zabawne i nawiązują do ludowych tradycji; nie są dopuszczone do śpiewania w kościele;
  • świąteczne piosenki - nawiązują do świąt i zimy, jednak nie mają charakteru religijnego.
Więcej o:

Komentarze (1)

Śpiewasz już kolędy? Popełniasz duży błąd. Kościół określa konkretne daty przyzwolenia

jarsons70
2 lata temu
A co grozi za zaśpiewanie kolędy 24 XII o 23:59 lub 3 II o 0:01 ?
Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).