Nauka
-
To najzdrowsza ryba na świecie. Ma niewiele kalorii i mnóstwo białka. W Polsce mało kto po nią sięga
Najzdrowsza ryba nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, choć jest dostępna w sklepach. Warto jednak się do niej przekonać zarówno ze względu na jej wartości odżywcze, jak i smakowe. Według ustaleń naukowców niewiele produktów jest równie odżywczych.
-
Kiedy zmienić ręcznik? Po tym czasie "masz na twarzy więcej E. coli, niż gdybyś wsadził głowę do WC"
Co ile powinno się zmieniać ręczniki? Sprawa jest poważna, ponieważ po kilku dniach pojawia się na nich ogromna ilość bakterii, a także wirusów i grzybów. Niektóre osoby wrzucają je do pralki po tygodniu czy dwóch. Co na ten temat mają do powiedzenia specjaliści?
-
Budzisz się w środku nocy? To dręczy wielu z nas. Ekspert zdradza, jak rozwiązać ten uciążliwy problem
Wybudzanie się w środku nocy to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Bezsenność nie tylko obniża jakość życia, ale także negatywnie wpływa na zdrowie. Jak sobie z tym radzić? Ekspert dr Biquan Luo, wyjaśnia, co zrobić, by przerwać ten cykl i ponownie cieszyć się spokojnym snem.
-
Siwa broda i okrągła twarz to nie bzdura? Naukowcy zrekonstruowali twarz św. Mikołaja
Czy aby na pewno każdy wie, jak wygląda święty Mikołaj? Grupa naukowców postanowiła zweryfikować obraz siwego staruszka, który zdobi świąteczne kartki. Wykorzystano nowoczesną technologię, aby pokazać światu prawdziwą twarz Mikołaja z Miry. Efekt jest zdumiewający.
-
To nie żart. Orki zakładają "czapki" z martwych łososi. Wracają do mody sprzed 40 lat
Czy dziwne trendy to domena jedynie ludzi? Okazuje się, że niekoniecznie. Orki z północno-wschodniego Pacyfiku po niemal czterech dekadach wróciły do nietypowej mody - noszenia martwych łososi na głowie. Co oznacza to zachowanie i dlaczego znowu jest popularne?
-
Te osoby najczęściej czują bezsens pracy. Cierpią, bo czują się niepotrzebne
Nie każdy lubi swoją pracę. Co gorsza, spore grono osób uznaje to, co robi za bezsensowne i mało przydatne społecznie. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, która grupa zawodowa jest najbardziej narażona na takie myślenie. Wyniki są zaskakujące.
-
Odkryto nowy gatunek pająka. Jego odnóża wyglądają jak miotełki. Jest "duży, kudłaty i przedziwny"
Nowy gatunek ptasznika odkryty na Kubie budzi sensację w świecie nauki. Trichopelma grande, największy przedstawiciel swojego rodzaju, łączy cechy pająków nadrzewnych i naziemnych, choć żyje wyłącznie w ściółce. Czy to efekt długotrwałej izolacji na karaibskich wyspach?
-
Najgroźniejsza wyspa świata urosła. Jest już pięć razy większa, a to jeszcze nie koniec
Przez ostatnie lata naukowcy skupiali się na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, czyli dryfującym wysypisku odpadów. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. W tym miejscu w rosnącym tempie gromadzone są nieduże kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Wskutek tego niebezpieczna dla środowiska wyspa regularnie przybiera na sile.
-
Do Ziemi zbliży się dziś asteroida. Mknie szybciej niż pocisk karabinowy. Jej rozmiary imponują
Asteroida 2006 WB już 26 listopada 2024 roku minie Ziemię w małej odległości. Skała przemieszcza się z prędkością 4,2 km/s, a jej średnica wynosi około 94 metry. Co ciekawe, w tym tygodniu do naszej planety zbliży się aż pięć asteroid. Sytuacja ta nie jest tak nietypowa, jak mogłoby się wydawać.
-
To pierwsze takie zdjęcia w historii. Ukazują Słońce w innej perspektywie
Najnowsze zdjęcia wykonane przez sondę Solar Orbiter ukazują powierzchnię Słońca w niezwykłej rozdzielczości. To przełomowe obrazy, które otwierają nowe perspektywy przed naukowcami. Widać na nich plamy słoneczne, ruch plazmy i warstwy fotosfery - elementy kluczowe dla zrozumienia procesów zachodzących na Słońcu.
-
Szczury za kierownicą. Nauczyli je prowadzić samochód. Okazało się, że gryzonie uwielbiają nim jeździć
Czy szczur mógłby zasiąść za kierownicą samochodu? Naukowcy z Uniwersytetu w Richmond (USA) postanowili to sprawdzić, konstruując nietypowe pojazdy dla gryzoni. Wyniki ich badań są zaskakujące i mogą mieć wpływ na przyszłość nie tylko tych zwierząt, ale i ludzi. Co odkryli badacze?
-
Znaleźli to na dnie Morskiego Oka. Od ponad 100 lat uznawano go za zaginionego
Morskie Oko przyciąga tysiące turystów, którzy jednak nie mają możliwości zajrzeć pod taflę wody. Co zatem skrywa się na dnie słynnego jeziora? W głębinach zbiornika leży prawdziwa "Syrena", która niegdyś była największą atrakcją tego miejsca. Dziś już mało kto o niej pamięta.
-
Niecodzienna współpraca pszczół wprawia w osłupienie. Są tak pracowite, że nawet odkręcają butelkę
Pszczoły to owady zapylające, które pełnią niezwykle ważną rolę w przyrodzie. Nie jest to jednak jedyny fascynujący fakt o tych niewielkich istotach. Okazuje się bowiem, że są one też zaskakująco inteligentne, a potwierdzają to zarówno badania naukowe jak i wiralowe nagrania w internecie.
-
Wymarła ryba znowu jest w Polsce. Może mieć nawet 5 metrów i ważyć do 600 kilogramów
Świat fauny nieustannie nas zaskakuje. Mało kto wie, że w polskich rzekach pływa ryba, która przeżyła nawet dinozaury. Pojawiła się na Ziemi już 300 milionów lat temu i choć wymarła jeszcze w poprzednim wieku, naukowcy nadal próbują odtworzyć jej gatunek.
-
Najstarsze zwierzę w Europie mieszka w polskim zoo. Przeżyło II wojną światową
Mało kto wie o tym, że w polskim zoo mieszka najstarsze zwierzę Europy. Przyszło jednak na świat w Ameryce Północnej. Płocki ogród opublikował zestawienie swoich dziesięciu najdłużej żyjących mieszkańców. Wyjątkowy okaz liczy sobie już prawie sto lat.
-
Tygrysy powrócą tu po 70 latach. Ten kraj chce odtworzyć ich populacje. Nie wszystkim się to podoba
Po siedemdziesięciu latach od wyginięcia tygrysów w Azji Środkowej Kazachstan podjął ambitną próbę przywrócenia tych majestatycznych drapieżników do lokalnego ekosystemu. Nie będą to jednak dawne tygrysy kaspijskie, lecz ich syberyjscy kuzyni, co budzi kontrowersje. Czy można mówić o odtworzeniu populacji, jeśli w rzeczywistości wprowadza się zupełnie inny podgatunek?
-
To najzdrowszy owoc na świecie. Polacy zajadają się nim na kilogramy. Nie, to nie jabłko
Dlaczego warto jeść owoce i warzywa? Przede wszystkim dostarczają naszemu organizmowi wiele wartościowych składników, a tym samym korzystnie wpływają na nasze zdrowie. W tej dość licznej grupie są jednak produkty, które zdecydowanie się pod tym względem wyróżniają. Potwierdzają to badania naukowe.
-
"Termin ważności" bloków z wielkiej płyty. Miały stać 50-70 lat. Co z nimi będzie po tym czasie?
Czy bloki z wielkiej płyty to tykająca bomba, czy raczej inwestycja na długie lata? Choć budowano je z myślą o zaledwie kilku dekadach użytkowania, mijają kolejne lata, a one nadal stoją. Sprawdzamy, ile jeszcze mogą wytrzymać i czy warto kupić mieszkanie w takiej konstrukcji.
-
Biblijna Ewa nie zerwała z rajskiego drzewa jabłka. Dała Adamowi zupełnie inny owoc
Czy symbol grzechu pierworodnego jest wynikiem pomyłki średniowiecznych artystów? Profesor Arkadiusz Nowak, botanik z Polskiej Akademii Nauk, odkrywa, że owoc, który Ewa podała Adamowi, mógł wyglądać zupełnie inaczej, niż nam się wydaje. Jego badania nad roślinnością "Edenu" mogą zmienić nasz sposób patrzenia na jedną z najsłynniejszych biblijnych opowieści
-
Na niebie pojawi się wyjątkowa gwiazda. Ostatni raz była widziana w 1946 roku
Przez kilka dni będziemy mogli zaobserwować coś, co zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Chodzi o tajemniczą gwiazdę, która wyłoni się z ciemności tylko na chwilę. Astronomowie z niecierpliwością przyglądają się T Coronae Borealis, przewidując jej nagłą eksplozję - ostatnia miała miejsce w 1946 roku.
-
"Ptak terroru" miał ważyć 150 kg i mieć 2,5 metra. Potężnym dziobem przebijał ciała ofiar
Co kryje się za tajemniczymi szczątkami znalezionymi na kolumbijskiej pustyni? Naukowcy natrafili na skamieniałości gigantycznego drapieżnika, który dziobem mógł przebijać ofiary. Czy to możliwe, że właśnie odkryto nowy gatunek jednego z najgroźniejszych ptaków, jakie kiedykolwiek istniały?
-
Wąż o kocich oczach nie jest groźny, ale sieje postrach wśród ludzi. Odpowiada za to ewolucja
Naturalne mechanizmy obronne zwierząt wykształcają się w toku ewolucji, a ich zadaniem jest zwiększenie szans danego gatunku na przetrwanie. Okazuje się jednak, że czasami może przynosić to wręcz odwrotne rezultaty. Przykładem tego jest wąż występujący w Azji, którego ludzie często niesłusznie tępią.
-
Sensacyjne znalezisko archeologów. Odkryto ruiny jednego z najstarszych kościołów na świecie
Podczas wykopalisk w Armenii archeolodzy natrafili na niezwykłe znalezisko, które może na nowo napisać historię chrześcijaństwa. Na terenie starożytnej metropolii Artaxata odnaleziono ruiny jednego z najstarszych kościołów, datowanego na początek IV wieku. Co kryje się za tym zaskakującym odkryciem i dlaczego ma ono tak wielkie znaczenie?
-
Naukowcy wreszcie to potwierdzili. W Polsce pojawił się nowy gatunek węża. Czy jest jadowity?
Choć w Polsce nie ma zbyt wielu węży w porównaniu do innych części Europy, to teraz możemy pochwalić się nowym gatunkiem. Naukowcy właśnie potwierdzili jego obecność w Polsce. Sprawdź, jak go rozpoznać nim udasz się na spacer. Czy powinniśmy się bać?
-
Przerażające nagranie żerującego węża. Okazuje się, że pytony mogą jeść o wiele większe zwierzęta
Naukowcy badający węże doszli ostatnio do zaskakujących wniosków. Okazuje się, że pytony birmańskie mogą połknąć zwierzęta o wiele większe i cięższe od nich samych. Jedną z takich "kolacji" uchwycono na przerażającym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
-
Naukowcy badają tajemnicze paryskie katakumby. Może w nich być nawet 6 mln ludzkich szczątków
Mało kto wie, że jedna z najbardziej fascynujących atrakcji Paryża znajduje się głęboko pod jego ulicami. Mroczne i tajemnicze katakumby, skrywające szczątki milionów osób, stały się obiektem wnikliwych badań naukowych. Jakie choroby trapiły dawnych mieszkańców stolicy Francji i w jaki sposób umierali ludzie, których ciała spoczywają w tym podziemnym labiryncie?
-
Odkryto tajemnice z Pförring. Naukowcy poznali prawdę dzięki orzechowi włoskiemu. To prawdziwy przełom
Po latach poszukiwania prawdy niemieccy naukowcy w końcu "dokopali się" do przełomowych informacji. Dzięki uporowi archeologów, starożytne życie osób zamieszkujących obecne tereny Bawarii, przestanie być zagadką. Kluczowym elementem badań okazał się być orzech włoski.
-
Przeprowadzili sekcję ręki "mumii kosmity". Znaleziono kości, ale w środku było coś jeszcze
"Mumie kosmitów" znalezione w Peru nie pierwszy raz przyciągają uwagę mediów. Ich autentyczność była wcześniej kwestionowana, ale przeprowadzone niedawno badania ujawniły nowe intrygujące informacje. Czy wskazują jednoznacznie na związek z życiem pozaziemskim?
-
Stworzono "idealną" mandarynkę. Isabelina ma słodki smak i nie znajdziemy w niej żadnej pestki
Niebawem do sprzedaży ma trafić wyjątkowa mandarynka o nazwie Isabelina. Odmiana ta pochodzi z Chile, a wyróżnia ją m.in. brak pestek. Nie jest to jednak jej jedyna zaleta. Owoc powstał w odpowiedzi na potrzeby współczesnego rynku i może okazać się prawdziwym przełomem w hodowli cytrusów.
-
To niesamowite, co udało im się odkryć na dnie oceanu "Włamaliśmy się do jaskiń"
W jamach ukrytych pod dnem oceanu kryje się świat, o którym niewielu miało pojęcie. Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował tam formy życia, przystosowane do ekstremalnych warunków m.in. ogromnego ciśnienia i całkowitej ciemności. To zaskakujące odkrycie zmienia dotychczasowe podejście do badania głębin morskich.