Wielu studentów łączy naukę z pracą zawodową. Aby ułatwić im gromadzenie oszczędności, wprowadzono systemy zwalniające ich z konkretnych opłat. Niezbędny do tego jest tzw. status studenta. Kto skorzysta z ulg? Wyjaśniamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według ZUS student to osoba posiadająca aktywny status studenta. Status ten przysługuje wyłącznie osobom kształcącym się na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Należy pamiętać, że dla ZUS studentem nie jest osoba ubiegająca się o uzyskanie statusu doktora ani uczestnik studiów podyplomowych. Aby być zwolnionym z opłat na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należy:
Student posiadający aktywny status studenta oraz spełniający resztę warunków upoważniających go do ulg, nie musi ponosić kosztów w ramach składek na:
W przypadku, gdy jego roczne zarobki nie przekraczają 85 528 zł, nie musi on także odprowadzać dochodowego, a jego kwota brutto staje się netto. Obowiązek potwierdzenia statusu studenta spoczywa na pracodawcy, jeżeli jeden z wyżej wymienionych warunków nie zostaje spełniony, ma on obowiązek zgłoszenia pracownika do ZUS-u, czego skutkiem jest opłacanie składek na warunkach ogólnych.
Nie wszyscy studenci mogą skorzystać z ulgi dotyczącej ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych. Są oni zobowiązani do płacenia składek ZUS w sytuacji, gdy powstaje tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia. Przyczyną takiej sytuacji jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Student musi opłacać obowiązkowe składki w momencie kontynuowania nauki po ukończeniu 26. roku życia. Ponadto ZUS nie uznaje danej osoby za studenta na etapie studiów doktoranckich i podyplomowych.