Emerytury mogą być wyższe nawet o kilkaset złotych. Mało kto wie o tej uldze dla seniorów

Jeśli po latach pracy wyliczona nam zostanie minimalna emerytura, nie oznacza to jeszcze, że nie mamy szans na podwyższenie naszego świadczenia. Dodatkowo będziemy mogli przy tym skorzystać ze specjalnej ulgi. Wyjaśniamy, dlaczego praca po osiągnięciu wieku emerytalnego się opłaca.

Praca na emeryturze jest jak najbardziej możliwa. Co więcej, na rozwiązanie takie decyduje się sporo seniorów. Jednoczesne pobieranie wynagrodzenia i świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest kuszącą perspektywą, ale okazuje się, że jeszcze więcej możemy zyskać, jeśli z wnioskiem o przyznanie statusu emeryta się wstrzymamy. Dotyczy to korzyści zarówno w bliższej, jak i dalsze perspektywie.

Zobacz wideo Jak skutecznie aktywizować seniorów?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

PIT-0 dla seniora. Komu przysługuje ulga dla pracujących seniorów?

PIT-0 dla seniora to specjalna ulga podatkowa, którą w 2022 roku wprowadził Polski Ład. Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, skorzystać z niej mogą osoby, które:

  • osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn),
  • pracują na etacie lub umowie zleceniu,
  • ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Co ważne, zwolnione od podatku w ramach PIT-0 mogą być wyłącznie przychody, które nie przekraczają kwoty 85 528 złotych. Jeżeli limit ten zostanie przekroczony, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej zastosowana zostanie kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł. Ulgę można wykorzystać na dwa sposoby: otrzymując wyższe wynagrodzenie przez cały rok lub zwrot podatku przy rozliczeniu podatkowym. W obu przypadkach trzeba jednak podąć wcześniej odpowiednie kroki.

Czy emeryt musi składać PIT? Jak skorzystać z PIT-0 dla seniora?

Aby skorzystać z ulgi dla pracującego seniora, należy najpierw złożyć naszemu pracodawcy odpowiednie oświadczenie. Nie obowiązuje przy tym ego określony wzór, ale istotne jest złożenie go na piśmie i uwzględnienie informacji o spełnieniu warunków upoważniających do ulgi oraz klauzuli dotyczącej składania fałszywych zeznać. Ponadto ulgę podatkową należy zgłosić w rocznym rozliczeniu podatkowym. Na tym jednak nasze korzyści finansowe się nie skończą. Późniejsze przejście na emeryturę może bowiem też zwiększyć świadczenie przyznane nam w przyszłości nawet o kilkaset złotych. Według portalu Interia praca przez dodatkowy rok po osiągnięciu wieku emerytalnego może zwiększyć nasze świadczenie o 10-15 proc., a z czasem zysk będzie jeszcze większy.

Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5–7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń

- wyjaśnia cytowana przez portal Infor prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Więcej o:

Komentarze (0)

Emerytury mogą być wyższe nawet o kilkaset złotych. Mało kto wie o tej uldze dla seniorów

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).