Pomimo wysokich temperatur utrzymujących się wciąż na termometrach, chłodne poranki i wieczory oraz zimny wiatr przypominają nam o nieubłaganie nadchodzącej jesieni. Jest to doskonały czas na przygotowanie różnego rodzaju przetworów na zimę. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w tym celu produktów jest śliwka. W Polsce spotykamy kilka odmian tego wyjątkowego w smaku owocu - węgierka, renkloda, mirabelka. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie węgierka w dużej mierze zaskarbiła sobie serca Polaków. W tym artykule podpowiemy wam, jak urozmaicić przygotowywane od pokoleń powidło. Dzieci będą się nim zajadać.
Sezon śliwkowy oficjalnie rozpoczyna się końcem lipca i trwa do początku października. W miesiącach wakacyjnych większość osób decyduje się na konsumowanie owoców na świeżo. Dopiero we wrześniu zaczynamy się zastanawiać, jak przerobić te wyjątkowe w smaku owoce, aby posłużyły zimą i wiosną, dopóki znów nie nadejdzie ich sezon. Jednym z najpopularniejszych zabiegów kulinarnych wykonywanym na bazie śliwek jest przygotowywanie powidła. To doskonały dodatek do kanapek i naleśników. Chcąc zadowolić podniebienia najmniejszych, warto do przepisu przekazywanego z pokolenia na pokolenie dodać jeszcze jeden składnik, którym jest kakao. Dzięki niemu bez wyrzutów sumienia będziemy mogli karmić dzieciaki przygotowaną w domu nutellą. Do stworzenia zamiennika popularnego kremu będziemy potrzebować:
Przygotowanie nutelli ze śliwek rozpoczynamy od rozgrzania dużego garnka, do którego wrzucamy owoce. Po godzinie dorzucamy cukier i dokładnie mieszamy zawartość rondla, aby uniknąć przypalenia. Kiedy upłynie kilka godzin i mieszanka zacznie gęstnieć - nabierać konsystencji dżemu - nadszedł czas na blendowanie. Ostatnim krokiem jest dosypanie kakao i wymieszanie go z powidłem. Przed przełożeniem masy do słoiczków należy ponownie ją podgrzać. Ot cała filozofia przygotowania pysznego i zdrowego zamiennika popularnego kakaowego kremu. Jeśli jednak jesteście również miłośnikami dań mięsnych, do których dodawana jest śliwka, podpowiemy wam jak wzmocnić doznania smakowe, jakie znaliście dotychczas.
Oprócz bazy powideł śliwki stanowią również doskonały dodatek do dań mięsnych czy też kluczowy składnik sosów. Można przygotować je na wiele sposobów, niektórzy decydują się na faszerowanie schabu suchymi owocami. Okazuje się, że równie spektakularny smak - jeśli nie lepszy - uzyskamy wykorzystując śliwki namoczone w occie. Aby je przygotować, potrzebować będziemy:
Wypisane proporcje można podzielić wedle własnego uznania - po 5 lub 10 śliwek na słoik. Umyte i wydrylowane owoce umieszczamy w garnku, do którego wsypujemy cukier oraz wlewamy ocet i wodę. Całość podgrzewamy na małym ogniu. Po upłynięciu kilku minut dodajemy goździki i dokładnie mieszamy. Produkty utrzymujemy na palniku, dopóki nie zaczną się gotować. Ciepły roztwór przekładamy do przygotowanych wcześniej słoiczków, które należy mocno zakręcić. Tak przygotowane śliwki są doskonałą bazą do sosów mięsnych oraz farszem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Komentarze (0)
Nutella ze śliwek. Twoje dzieci będą się nią zajadać. Przygotowanie jest banalnie proste
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!