• Link został skopiowany

Dziś obchodzimy Dzień Drzewa. Przypominamy, jakie są najwyższe, najszersze i najstarsze okazy w Polsce

Światowy Dzień Drzewa obchodzimy 10 października. To doskonały moment, aby przypomnieć sobie, jakie polski okazy są najbardziej niezwykłe w naszych lasach. Sprawdź, które drzewo jest największe, najszersze oraz najwyższe. Być może zobaczenie ich na żywo będzie dobrym pomysłem na spędzenie weekendu.
Las (Zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

Światowy Dzień Drzewa obchodzimy w Polsce od 21 lat. Jak najlepiej spędzić ten dzień? Bez wątpienia podczas spaceru po lesie, kiedy to będziemy mogli przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie, a szczególnie drzewom.

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień Drzewa. 10 października obchodzimy wyjątkowe święto. Jego historia sięga XIX wieku

O tym, jak istotną rolę pełnią drzewa, wie chyba każdy z nas. Nie tylko są elementem środowiska, ale też odpowiadają za produkcję tlenu, kształtują klimat oraz dostarczają ludziom cennych surowców. Choć w Polsce Dzień Drzewa obchodzimy od niedawna, jego początki sięgają 1872 roku. To właśnie wtedy amerykański miłośnik oraz znawca przyrody - Juliusz Morton - ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych zaproponował swoim rodakom obchodzenie tego dnia i zaapelował, aby każda osoba, która może posadziła drzewo 10 października. Natomiast od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa Dzień Drzewa obchodzony jest we wszystkich państwach członkowskich wspólnoty. W Polsce święto to od lat popularyzowane jest przed nadleśnictwa, organizacje ekologiczne oraz placówki edukacyjne. Skoro już znamy historię tego wyjątkowego dnia, warto przyjrzeć się najbardziej zdumiewającym drzewom w Polsce. 

Najstarsze drzewo w Polsce, najwyższe drzewo iglaste w Polsce i najwyższe drzewo liściaste w Polsce znajdziesz w tych miejscach

Przegląd polskich rekordzistów zaczniemy od najstarszego okazu w kraju. Ten zaszczytny tytuł przypadł cisowi pospolitemu, który rośnie we wsi Henryków Lubański w województwie dolnośląskim. Jego wiek szacuje się na 1250 lat. Z kolei najwyższym drzewem liściastym w Polsce jest buk rosnący na terenie Nadleśnictwa Gromnik w leśnictwie Pleśna, koło Tarnowa. Okaz ten mierzy 48 metrów i 60 centymetrów wysokości. Natomiast najwyższym drzewem iglastym w kraju, a zarazem najwyższym spośród wszystkich, jest daglezja zielona rosnąca na terenie Nadleśnictwa Bardo na Dolnym Śląsku. Drzewo ma ok. 120 lat i mierzy  59,40 metrów. Warto także wiedzieć, jaki okaz jest najszerszy w kraju. Okazuje się, że nim dąb szypułkowy - "Dąb Napoleon", który znajduje na skraju pradoliny Odry, około trzy kilometry na wschód od miejscowości Zabór (województwo lubuskie). Jego obwód wynosi 1052 centymetry, a wysokość 27 metrów

Więcej o:

Komentarze (0)

Dziś obchodzimy Dzień Drzewa. Przypominamy, jakie są najwyższe, najszersze i najstarsze okazy w Polsce

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).