Dziś obchodzimy Dzień Drzewa. Przypominamy, jakie są najwyższe, najszersze i najstarsze okazy w Polsce

Światowy Dzień Drzewa obchodzimy 10 października. To doskonały moment, aby przypomnieć sobie, jakie polski okazy są najbardziej niezwykłe w naszych lasach. Sprawdź, które drzewo jest największe, najszersze oraz najwyższe. Być może zobaczenie ich na żywo będzie dobrym pomysłem na spędzenie weekendu.

Światowy Dzień Drzewa obchodzimy w Polsce od 21 lat. Jak najlepiej spędzić ten dzień? Bez wątpienia podczas spaceru po lesie, kiedy to będziemy mogli przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie, a szczególnie drzewom.

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień Drzewa. 10 października obchodzimy wyjątkowe święto. Jego historia sięga XIX wieku

O tym, jak istotną rolę pełnią drzewa, wie chyba każdy z nas. Nie tylko są elementem środowiska, ale też odpowiadają za produkcję tlenu, kształtują klimat oraz dostarczają ludziom cennych surowców. Choć w Polsce Dzień Drzewa obchodzimy od niedawna, jego początki sięgają 1872 roku. To właśnie wtedy amerykański miłośnik oraz znawca przyrody - Juliusz Morton - ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych zaproponował swoim rodakom obchodzenie tego dnia i zaapelował, aby każda osoba, która może posadziła drzewo 10 października. Natomiast od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa Dzień Drzewa obchodzony jest we wszystkich państwach członkowskich wspólnoty. W Polsce święto to od lat popularyzowane jest przed nadleśnictwa, organizacje ekologiczne oraz placówki edukacyjne. Skoro już znamy historię tego wyjątkowego dnia, warto przyjrzeć się najbardziej zdumiewającym drzewom w Polsce. 

Najstarsze drzewo w Polsce, najwyższe drzewo iglaste w Polsce i najwyższe drzewo liściaste w Polsce znajdziesz w tych miejscach

Przegląd polskich rekordzistów zaczniemy od najstarszego okazu w kraju. Ten zaszczytny tytuł przypadł cisowi pospolitemu, który rośnie we wsi Henryków Lubański w województwie dolnośląskim. Jego wiek szacuje się na 1250 lat. Z kolei najwyższym drzewem liściastym w Polsce jest buk rosnący na terenie Nadleśnictwa Gromnik w leśnictwie Pleśna, koło Tarnowa. Okaz ten mierzy 48 metrów i 60 centymetrów wysokości. Natomiast najwyższym drzewem iglastym w kraju, a zarazem najwyższym spośród wszystkich, jest daglezja zielona rosnąca na terenie Nadleśnictwa Bardo na Dolnym Śląsku. Drzewo ma ok. 120 lat i mierzy  59,40 metrów. Warto także wiedzieć, jaki okaz jest najszerszy w kraju. Okazuje się, że nim dąb szypułkowy - "Dąb Napoleon", który znajduje na skraju pradoliny Odry, około trzy kilometry na wschód od miejscowości Zabór (województwo lubuskie). Jego obwód wynosi 1052 centymetry, a wysokość 27 metrów

Więcej o:
Copyright © Agora SA