Zimą lasy przemieniają się w wyjątkową, bajkową przestrzeń, która doskonale relaksuje. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na spacery, aby nieco wyciszyć swój umysł i spędzić czas wśród natury. Ta - jak wiadomo - potrafi zaskoczyć. Aktualnie zdziwienie budzą puste przestrzenie przy drzewach. Czym są nietypowe bezśnieżne kręgi wokół drzew? Leśnicy wyjaśnili zagadkę.
Lasy skrywają wiele tajemnic i zjawisk, które zadziwiają spacerowiczów. Teraz głównym punktem zainteresowania są bezśnieżne kręgi, inaczej nazywane bezśnieżnymi pierścieniami. Te powstają jedynie zimą, kiedy obserwujemy częste opady śniegu. Wokół drzew tworzy się wówczas puste okrągłe miejsce, które wygląda jak odśnieżone. Można się jednak domyślać, że nikt nie przychodzi do lasu specjalnie po to, by odśnieżyć pień drzewa. Wszystko wskazuje więc na to, że to sprawka zwierząt, prawda? Nic bardziej mylnego, puste przestrzenie przy pniach drzew to zjawisko, które da się wyjaśnić w sposób naukowy. Leśnicy postanowili rozwiać wątpliwości spacerowiczów.
W ostatnim czasie leśnicy postanowili poruszyć temat bezśnieżnych przestrzeni przy drzewach na social mediach. W poście na Facebooku wyjaśnili, jak takowe punkty powstają i tym samym zaskoczyli internautów. Ku zdziwieniu wielu, brak śniegu przy pniu drzewa to naturalny efekt, a nie zasługa zwierząt.
Pień drzewa jest w stanie pochłonąć aż 80 procent promieniowania słonecznego, przez co intensywnie się nagrzewa i tym samym powoduje przyspieszone roztapianie się śniegu. Świeżo spadły śnieg pochłania tylko 5 procent promieni słonecznych, natomiast całą resztę odbija, nie ogrzewając się tak mocno. Efektem są bezśnieżne dziury wokół drzew
- zdradzili specjaliści z Lasów Państwowych na Facebooku. Tajemnicze zjawisko - jak widać - okazuje się być banalnym do wyjaśnienia, więc z pewnością wiele osób zostało zaskoczonych. W sekcji komentarzy możemy zauważyć, że niektórzy byli pewni, iż puste kręgi przy drzewach to zasługa dzików.
Mam nieruchomość obok lasu i myślałam ze to sarny lub dziki w nocy spały na ziemi i śnieg się roztopił. Kupiłam jabłka i tam zostawiłam.
- komentowała użytkowniczka Facebooka. Interesujących domysłów było o wiele więcej, lecz w większości przypadków okazały się błędne.