Wspomniana krzywa wieża znajduje się w Ząbkowicach Śląskich koło Wrocławia. Co prawda jej odchylenie jest mniejsze niż w przypadku włoskiego zabytku, ale łatwo je zauważyć już na pierwszy rzut oka. Zabytek ten stanowi ważną część miasta i poniekąd jest jego wizytówkę. Jaką historię kryje i co właściwie przyczyniło się do charakterystycznego przekrzywienia?
Średniowieczna Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce i ma 34 metry wysokości. Niestety jej początki nie są dokładnie znane ze względu na brak źródeł pisanych. Niektórzy badacze przyjmują, że to pozostałość dawnego zamku, inni podejrzewają, że wieża była niegdyś bramą miejską. Możliwe jest również, że została wybudowana jako miejska dzwonnica, zwłaszcza że taką właśnie funkcję pełniła od XV wieku aż do czasów II wojny światowej.
Jak podaje portal dolnyslask.travel, w 1858 roku w Ząbkowicach miał miejsce pożar, w wyniku którego górna część wieży uległa zniszczeniu. Rozważano wówczas nawet rozebranie całej konstrukcji, ale ostatecznie zdecydowano się na jej odbudowę. W tym czasie otrzymała też zwieńczenie w kształcie jaskółczych ogonów, a od strony południowej dobudowano wieżyczkę ze spiralną klatką schodową. Zgodnie z informacjami dostępnymi na Wikipedii budowla została wpisana do rejestru zabytków w 2000 roku, a obecnie pełni funkcję punktu widokowego. O co jednak chodzi z tym wykrzywieniem?
Niestety, podobnie jak wczesna historia Krzywej Wieży w Ząbkowicach pozostaje owiana tajemnicą, tak i powody jej przekrzywienia nie są do końca znane. Tutaj ponownie badacze mają kilka teorii. Według jednej z nich odchylenie jest wynikiem wstrząsów tektonicznych odnotowanych na tym terenie 15 września 1590 roku. Inne jako przyczynę podają rozmoknięty grunt. Z kształtem wieży związana jest też pewna legenda. Podobno ekspertyza przeprowadzona po pożarze z 1858 roku wykazała, że wieża od początku mogła być zbudowana pochylona. W utraconej części miał nawet widnieć napis na ścianie w języku niemieckim: "Nazywam się Johannes Gleiß, wybudowałem tę wieżę krzywą z pilnością". Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Obecne odchylenie wieży od pionu wynosi 2,12 metra. Dla porównania, w przypadku wieży w Pizie wartość ta jest zbliżona do pięciu metrów. Warto jednak dodać, że według pomiarów dokonanych w 1977 roku odchylenie Krzywej Wieży w Ząbkowicach wynosiło 1,98 mera.