Szczepienia przeciwko COVID-19. Jak zarejestrować się na szczepienie krok po kroku? [PORADNIK]

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia Polakom zapisanie się na szczepienia przeciwko COVID-19. Podpowiadamy, jak założyć profil zaufany i zalogować się do IKP oraz wybrać punkt szczepień. Wyjaśniamy także, jak w inny sposób zarejestrować się na szczepienie.

Od środy (6 grudnia) wszystkie osoby, które ukończyły 12. rok życia, mogą zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax (zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5). 

 W nocy z 5 na 6 grudnia br. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system

- czytamy w komunikacie opublikowanym 4 grudnia na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz wideo Krzysztof Filipiak: Tylko Polska i Węgry nie mają dostępu do szczepionek dla wszystkich powyżej 6 miesiąca życia

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Szczepienie covid: rejestracja i punkt szczepień covid. Jak zapisać się na szczepienie?

Osoby, które chciałyby zapisać się na szczepienie, mogą zrobić to za pośrednictwem:

  • Internetowego Konta Pacjenta,
  • w placówce POZ lub w aptece  - wykaz dostępnych punktów na: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/),
  • przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
  • przez infolinię 989 (w godz. w godz. 7.00 - 20.00) - od 16 grudnia 2023 roku infolinia nie będzie działała.
Jeśli uprawniony do szczepienia nie będzie miał wystawionego e-skierowania, to osoba uprawniona w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić takie skierowanie oceniając wiek oraz termin od przyjęcia ostatniej dawki tj. minimum 6 miesięcy

- informuje resort zdrowia.

Internetowe konto pacjenta logowanie. Jak zarejestrować się na szczepienie covid przez IKP?

Osoby, które chcą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta przy zarejestrowaniu się na szczpienie, mogą zrobić to na dwa sposoby:

  • założyć profil zaufany - zrobimy to przez internet w swoim banku lub w urzędzie np. oddziale NFZ lub ZUS, a następnie logujemy się do IKP przy użyciu Profilu zaufanego
  • Możemy także zalogować się za pomocą e-dowodu, aplikacji mObywatel lub konta internetowego w banku. 

Użytkownicy smartfonów mogą także ściągnąć aplikację mojeIKP. Jak to zrobić? Bezpłatną aplikację mobilną mojeIKP możesz pobrać na systemy:

  • Android z Google Play
  • iOS z Apple Store.

Po ściągnięciu aplikacji uruchamiamy ją na telefonie i wchodzimy w nią, następnie klikamy "zainstaluj". Później na ekranie telefonu pojawia się "wybierz kraj" - pomiń to (jest to skierowane do osób spoza Polski). Kolejnym krokiem jest kliknięcie - "zaloguj się". Po raz pierwszy do aplikacji logujemy się profilem zaufanym lub tak jak na konto internetowe w banku, który potwierdzi twoja tożsamość. Następnie wpisujemy czterocyfrowy pin, którym teraz będziemy logować do aplikacji. Kiedy już wykonamy powyższe kroki, możemy zapisać się na szczepienie.

  1. Przechodzimy w aplikacji do sekcji e-zdrowie.
  2. Klikamy na e-skierowanie na szczepienie.
  3. Następnie wybieramy "umów się na szczepienie".
  4. Potem system zaproponuje termin - istenieje także możliwości samodzielnego wybrania innego miejsca, daty oraz godziny szczepienia. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.