Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Kościół wyznaczył na ten podniosły czas określone zasady, jak powinno się spędzać święto, a czego kategorycznie unikać. O większości z nich mało kto pamięta.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Wielki Piątek wspominamy męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa. To czas zadumy i żałoby. Kościół zaleca więc ścisły post, zarówno ilościowy jak i jakościowy. Co to tak właściwie oznacza? Przede wszystkim wstrzemięźliwością ilościową określamy ograniczenie spożywanych pokarmów do dwóch lekkich i jednego do syta. Z kolei jakościowy post dotyczy rodzaju jedzenia, który jest tego dnia niedopuszczalne. Chodzi o mięso. Spożywanie go w Wielki Piątek jest zabronione i uznawane za grzech. Są jednak odstępstwa od tej reguły i post ścisły nie dotyczy każdego wierzącego. Osoby do lat 18 są z niego zwolnione, tak samo jak i dorośli powyżej 60 roku życia. Wstrzemięźliwość nie dotyczy także kobiet w ciąży i chorych osób, które muszą stosować się do własnej, ścisłej diety. Warto pamiętać, że alkohol również jest zabroniony.
Wielki Piątek jest zwieńczeniem Wielkiego Postu, który zaczyna Środa Popielcowa i trwa przez 40 dni. Podczas całego okresu wierzący powinni wstrzymać się od wszelkich zabaw, imprez i nadmiernego spożywania alkoholu. Czas ten wspomina mękę Chrystusową i Kościół Katolicki zaleca wiernym zachowanie należytej powagi oraz poświęcenie tego czasu na post, modlitwę oraz jałmużnę (wsparcie materialne biednych i potrzebujących). Wielki Piątek to szczególny dzień, choć obecność na mszy nie jest dla katolików obowiązkowa. Mimo że liturgia się odbywa, to nie wolno sprawować wtedy żadnych sakramentów świętych oprócz namaszczenia chorych. Oznacza to, że nie ochrzcimy dziecka ani nie weźmiemy ślubu w ten dzień. Katolicy mogą jednak poświęcić ten czas na przygotowania świąteczne, odpoczynek jest nakazany dopiero w Niedzielę Wielkanocną.