Irena Kamińska-Radomska surowo ocenia zachowanie Andrzeja Dudy. "To nie powinno się wydarzyć"

Doktor Irena Kamińska-Radomska, specjalistka od savoir-vivre'u oraz public relations, odniosła się do bezpośredniości Prezydenta Andrzeja Dudy podczas wczorajszego przywitania z Parą Prezydencką Ukrainy. Jej zdaniem pewne zachowanie nie powinno się wydarzyć. Było niedyplomatyczne.

Irena Kamińska-Radomska odniosła się do przywitania Wołodymyra Zełenskiego i jego żony przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas wczorajszego spotkania z Parą Prezydencką Ukrainy. Mentorka z "Projektu Lady" oraz specjalistka od savoir-vivre'u i public relations wytknęła poważny błąd, który był naruszeniem protokołu dyplomatycznego.

Zobacz wideo Początek przemówienia Zełenskiego. Po krótkim powitaniu prezydent Ukrainy zaczął mówić po polsku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Andrzej Duda wylewnie powitał parę prezydencką Ukrainy

Wczoraj (05.04 2023 r.) miała miejsce pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra i Oleny Zełenskich w Warszawie od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Doktor Irena Kamińska-Radomska, znana między innymi z programu "Projekt Lady", odniosła się do powitania pary prezydenckiej Ukrainy przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zdaniem specjalistki od savoir-vivre'u, cała ceremonia odbyła się bez zarzutu - do pewnego momentu. Po wręczeniu Orderu doszło do naruszenia dyplomatycznego protokołu. Według kobiety prezydent Polski zachował się zbyt wylewnie. Najpierw, nie kryjąc wzruszenia, serdecznie uściskał prezydenta Ukrainy, po czym pocałował Pierwszą Damę Ukrainy w dłoń. Obie te formy są niedopuszczalne podczas oficjalnych ceremonii.

Według protokołu dyplomatycznego możemy sobie pozwolić na jeden kontakt fizyczny, którym jest uścisk dłoni.

- tłumaczy doktor Kamińska-Radomska w rozmowie z Pudelkiem.

Ekspertka zaznacza jednak, że w tak wyjątkowych sytuacjach jak stan wojny, można zrobić niewielkie odstępstwo i pozwolić sobie na przyjacielskie przytulenie, uznając je jako wsparcie w trudnej sytuacji. Zupełnie inaczej jednak prezentuje się sprawa pocałunku Pierwszej Damy.

 

Irena Kamińska-Radomska krytykuje Andrzeja Dudę. Zachował się niegrzecznie? 

Pocałowanie w dłoń Pierwszej Damy Ukrainy jest zdaniem doktor Ireny Kamińskiej-Radomskiej niedopuszczalne. Podkreśla ona, że aby wykonać ten gest prezydent Polski musiał się ukłonić, a jako głowa państwa nie powinien robić tego przed nikim.

Pocałunek dłoni to nasz narodowy zwyczaj. W sytuacjach prywatnych jak najbardziej pocałowanie kobiety w dłoń jest właściwe. Ale już w kontaktach międzynarodowych, o charakterze służbowym nie powinno to występować. Żaden prezydent nie powinien skłaniać się — przecież pocałunek dłoni wymaga ukłonu. Andrzej Duda nie powinien tego robić jako prezydent państwa. To nie powinno się wydarzyć.

- surowo oceniła kobieta.

Biorąc pod uwagę urząd piastowany przez Andrzeja Dudę, mógł poprzestać na zwykłym uściśnięciu dłoni. A co wy myślicie o zachowaniu prezydenta? Przesadził? 

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA