Teraz możesz wybrać się w podróż do Rzymu, nie wychodząc z domu. Ta atrakcja nie ma sobie równych

Rzym od lat jest miejscem odwiedzanym przez masę turystów. Wiele osób wciąż marzy, aby zobaczyć to niezwykle atrakcyjne miasto we Włoszech. Teraz pojawiła się wyjątkowa okazja dla tych, którzy chcieliby poczuć się niczym podróżnicy w czasie. Wirtualna wycieczka po Wiecznym Mieście stała się rzeczywistością.

Wieczne Miasto swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze własnej historii. Dzięki wirtualnej mapie mamy okazję spojrzeć na Rzym z perspektywy starożytnych mieszkańców. Znajdują się na niej terytoria Cesarstwa Rzymskiego, które zajmowało wówczas ogromne tereny. Taki "spacer" to nie lada gratka dla miłośników historii. Autorzy zadbali o wszelkie szczegóły. 

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Starożytny Rzym i jego historia. Dzięki tej mapie podróż w czasie stała się możliwa

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda oraz specjaliści od IT stworzyli niezwykłą mapę o nazwie ORBIS: The Stanford Geospatial Network Model of the Roman World. Swoim zasięgiem obejmuje ona całe starożytne imperium, w tym tamtejsze drogi, połączenia morskie, jak i pustynne szlaki. Są to dosłownie tysiące kilometrów, które teraz stały się dostępne dla współczesnych ludzi. Interaktywna mapa umożliwia zobaczenie dowolnych punktów związanych z Cesarstwem Rzymskim, dzięki czemu w zaledwie chwilę można odbyć "podróż" po całym starożytnym Rzymie, który niegdyś zajmował naprawdę gigantyczne tereny - od Wielkiej Brytanii, po Bliski Wschód i północną Afrykę

 

Wakacje w Rzymie bez wychodzenia z domu. Interaktywna mapa pozwoli ci wejść w buty starożytności

Co ciekawe interaktywna mapa bierze pod uwagę także warunki pogodowe, przez co czas podróży może być różny w zależności od tego, jaką opcję wybierze osoba z niej korzystająca. Urządzenie zawiera aż 632 lokacji, 84 631 kilometrów dróg oraz szlaków, jak i 28 272 kilometry rzek i kanałów. Warto zaznaczyć, że podczas podróży szlakami morskimi użytkownik porusza się prędkością, z którą poruszał się ówczesny transport morski. Ponadto przemieszczać się można także na ośle, powozem oraz pieszo. Istnieje również opcja wybrania najtańszej, najkrótszej lub najszybszej trasy, dzięki czemu można w pełni poczuć się częścią starożytnych realiów

Celem tego projektu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat potęgi Cesarstwa Rzymskiego oraz sposobu funkcjonowania imperium. Dzięki tego typu mapom współcześni ludzie mogą zasmakować codzienności osób żyjących w tamtych czasach oraz zobrazować sobie przeciwności, z jakimi musieli się zmagać. To nie tylko świetna opcja dla fanów starożytności, ale także dla uczniów, którym pozyskiwanie wiedzy z książek wydaje się być mało ciekawym zajęciem.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA