Ten symbol pojawia się na wielu skrzynkach pocztowych. Co oznacza? Może ułatwić życie wielu osobom

Numer mieszkania to niejedyne oznaczenie stosowane na skrzynkach pocztowych. Większość z nas na pewno przynajmniej raz spotkała się z tajemniczą literą R. Okazuje się, że jest to sposób na rozwiązanie popularnego problemu. Wyjaśniamy, jakiego dokładnie i czy każdy może umieścić R na swojej skrzynce.

Pomimo wzrostu popularności prywatnych usług kurierskich Poczta Polska wciąż dostarcza wiele przesyłek. Spółka stara się też wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i wprowadza w związku z tym różne udogodnienia. Oznaczenie skrzynki pocztowej literą R jest jednym z nich. Nie trzeba zatem obawiać się, że to kolejny sposób znakowania stosowany przez złodziei, o których ostatnio głośno w mediach. Ta informacja jest dla listonosza i dzięki niej będzie on wiedział, jakie listy może wrzucić do środka.

Zobacz wideo Policjanci zatrzymali 30-letnią listonoszkę, która zgromadziła w swojej piwnicy ponad 2600 niedoręczonych przesyłekPolicjanci zatrzymali 30-letnią listonoszkę, która zgromadziła w swojej piwnicy ponad 2600 niedoręczonych przesyłek

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co oznacza R na skrzynce pocztowej? To wygodne rozwiązanie dla wielu osób

Listy polecone to dobry sposób na dostarczenie ważnych przesyłek. Niestety nie zawsze jest to rozwiązanie wygodne dla odbiorcy. Z reguły bowiem taki rodzaj listu musi być odebrany osobiście. Jeśli więc podczas wizyty listonosza jesteśmy w pracy lub po prostu poza domem, w skrzynce będzie czekać na nas awizo. Z tym z kolei wiąże się konieczność odwiedzenia poczty, co oczywiście zabiera nam czas i może skutecznie pokrzyżować nasze plany na dany dzień. W końcu placówki pocztowe nie zawsze znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie naszego domu, a do tego dochodzą długie kolejki. Podobnych problemów możemy jednak uniknąć właśnie dzięki wspomnianej literze R na skrzynce pocztowej. To komunikat dla listonosza, że wyraziliśmy zgodę na pozostawienie tam także listów poleconych. Rozwiązanie to jest więc wygodne też dla pracowników. Co prawda takiego oznaczenia nie możemy umieścić samodzielnie, ale związana z tym procedura jest dość prosta.

Wniosek o doręczanie przesyłek poleconych do skrzynki na listy. Jak skorzystać z usługi?

Jeśli chcemy, aby nasze listy polecone trafiały prosto do skrzynki pocztowej, należy w tym celu złożyć odpowiedni wniosek. Zrobimy to w naszej placówce poczty, gdzie dostaniemy także sam druk. Możemy również pobrać formularz ze strony Poczty Polskiej, wydrukować go i wypełniony zanieść na pocztę. Jeśli zdecydujemy się na złożenie wniosku w formie elektronicznej, to musimy pamiętać przy tym o konieczności potwierdzenia tożsamości w placówce pocztowej lub przez Profil Zaufany. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie instytucji.

Usługa jest całkowicie bezpłatna i zaczyna działać już następnego dnia. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że nie obejmuje ona przesyłek poleconych z potwierdzeniem odbioru, a także o kształtach lub rozmiarach uniemożliwiających włożenie ich do naszej skrzynki pocztowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.