Ksiądz w Niemczech sprzedaje kościół. Tłumaczy powody swojej decyzji: Symbol odejścia wiary

Opuszczone kościoły na sprzedaż mogą intrygować, ale jest to sytuacja zrozumiała. W końcu nieużywane budynki można przeznaczyć na coś innego. Przypadek pewnej świątyni w Niemczech jest jednak nieco inny. Tutaj nabożeństwa wciąż się odbywają, ale ksiądz był zmuszony podjąć trudną decyzję. Dlaczego?

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać kościoły, które zostały przekształcone w restauracje, hotele czy inne budynki o charakterze niesakralnym. Ich historie są różne, ale w większości przypadków pozostawały nieużywane przez dłuższy czas. Należy jednak zwrócić też uwagę na inny problem związany ze świątyniami, który jest zauważalny zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życieByły niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Ile ludzi chodzi do kościoła w Niemczech? Nasilający się problem zmusił księdza do podjęcia decyzji

Niemiecki ksiądz zdecydował się na sprzedaż kościoła z dwóch powodów. Pierwszy z nich to znaczny spadek liczby wiernych uczęszczających na msze. W rozmowie z katolickim portalem domradio.de, na którą powołuje się Deutsche Welle, dziekan Andreas Schweimer poinformował, że zaledwie 10 procent ludności w regionie to katolicy, z czego tylko sześć procent pojawia się regularnie na nabożeństwach. Nie bez znaczenia były też kwestie finansowe.

Kościół jest wprawdzie bardzo mały, ale stoi na dużej działce i jest częścią zespołu złożonego z kościoła, małego klasztoru i domu mieszkalnego. Utrzymanie tak dużej posiadłości jest po prostu za drogie

- wyjaśnia duchowny. Świątynia została wybudowana w 1963 roku. Choć decyzja o sprzedaży był trudna, a Schweimer postrzega to jako "symbol odwrotu wiary", to jednocześnie przyznaje, że nie miał wyjścia. Cena za kościół podana w internetowym ogłoszeniu na portalu Klein Anzeigen to 395 tysięcy euro, czyli około 1 696 692,88 złotych. W sumie oferta dotyczy gruntów o powierzchni 1659 metrów kwadratowych, na które składają się sam kościół (752 metry kwadratowe), klasztor i plebania (555 metry kwadratowe), ścieżka dojazdowa (104 metry kwadratowe) i miejsca parkingowe dla samochodów (248 metry kwadratowe). Warto przy okazji zaznaczyć, że kościoły na sprzedaż trafiają nie tylko w Niemczech. Podobne oferty można spotkać w Polsce, choć tu częściej są to budynki zabytkowe i nieużywane.

Zabytkowy kościół na sprzedaż także w Polsce. Atrakcyjnych ofert nie brakuje

Jedno z najnowszych ogłoszeń dotyczących sprzedaży kościoła w Polsce dotyczy kościoła ewangelickiego w Śliwicach z 1896 roku. Portal ekai.pl informował o tym w połowie lutego 2024 roku. Cena za budynek o powierzchni użytkowej 270 metrów kwadratowych została ustalona na 299 tysięcy złotych. Decyzję o sprzedaży podjęto także pod koniec listopada w 2022 roku w przypadku kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu, o czym donosił portal money.pl. Obiekt z końca XIII wieku wyceniono na 2,5 miliona złotych. Tutaj dodatkowym argumentem było to, że budynek jest jedną z kilku opuszczonych świątyń w regionie.

Więcej o:

Komentarze (0)

Ksiądz w Niemczech sprzedaje kościół. Tłumaczy powody swojej decyzji: Symbol odejścia wiary

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).