Kim jest Banksy? BBC opublikowało wywiad sprzed 20 lat. Wygadał się i nikt tego nie zauważył

Banksy, kto to? BBC opublikowało nagranie rozmowy z artystą, która miała miejsce 20 lat temu. Czyżby sam zdradził swoją tożsamość? Twórca ulicznych dzieł w wywiadzie wyraźnie mówi swoje imię. To także okazja, aby usłyszeć głos jednego z najbardziej tajemniczych artystów na świecie.

Tożsamość jednego z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych artystów ulicznych od lat pozostaje tajemnicą. W tym czasie pojawiło się wiele teorii dotyczących jego osoby, a na listę "podejrzanych" trafiło kilka nazwisk. Kim naprawdę jest Banksy? Wygląda na to, że on wcale się nie ukrywał. 

Zobacz wideo Ten człowiek od lat walczy z rasistowskimi graffiti

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Banksy art - kto jest za to odpowiedzialny? Cześć, nazywam się...

BBC tłumaczy, że wspomniane nagranie powstało w 2003 roku i przez lata pozostawało nieopublikowane. Teraz ujrzało światło dzienne i pozwoliło fanom choć trochę zbliżyć się do artysty. Portal zapewnia, że jest to jeden z pierwszych wywiadów z największym przedstawicielem ulicznej sztuki, który na tamten moment miał około dwudziestu lat. Pierwsze fragmenty nagrania pojawiły się już w lipcu, jednak dopiero w listopadzie tego roku ujawniono cały materiał. W wywiadzie z 2003 roku Banksy bronił wandalizmu, tłumacząc, że jest to forma sztuki, a swoje działa porównał do szybko podgrzewanego jedzenia w mikrofalówce. 

Nie jestem tutaj, aby za to przepraszać. To najszybszy sposób na przedstawienie swojego stanowiska, prawda?

- mówił Banksy. Nie tylko podejście artysty do sztuki ulicznej zwróciło uwagę świata - jest coś jeszcze. Podczas wywiadu sprzed 20 lat dziennikarz Nigel Wrench spytał artystę, czy rzeczywiście nazywa się Robert Banks. Odpowiedź padła szybko. 

Jestem Robbie

- powiedział graficiarz. Choć można uznać to za długo wyczekiwany przełom w sprawie - na który tak naprawdę wcale nie trzeba było czekać - to pojawia się pewien problem. Robbie to zdrobnienie od imienia Robert, ale używa się go także w kontekście osób noszących imię Robin. A to właśnie te dwa imiona najczęściej przewijały się w spekulacjach i teoriach dotyczących tożsamości Banksy'ego

 

Robert Banks czy jednak Robin? Cała prawda na temat tożsamości Banksy'ego

Tożsamość artysty od lat pozostaje przedmiotem wielu śledztw i wciąż nie została oficjalnie potwierdzona przez samego zainteresowanego. W ostatnim czasie dużo się jednak mówiło o pozwie o zniesławienie, który wpłynął do Sądu Najwyższego w Londynie i dotyczył niejakiego Robina Gunninghama. Dokumenty wskazują na to, że jest on powiązany z firmą Banksy'ego Pest Control LTD. Dzięki temu procesowi zagadka tożsamości graficiarza miała się rozwiązać, jednak do tej pory świat nie poznał żadnych szczegółów dotyczących ten sprawy. W spekulacjach na temat Baksy'ego wymieniano najczęściej nazwiska: Robert Banks, Robin Banksy oraz Robin Gunningham. Stacja BBC w 2017 roku pisała również o tym, że Banksy prawdopodobnie pochodzi z Bristolu, jednak tutaj również nie ma pewności. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.