Ciekawostki
-
To królowa polskich domów i ogrodów. Jest tak groźna, że ostrzega przed nią nawet sanepid
Większość roślin zyskuje popularność dzięki swojemu pięknemu wyglądowi. Przy niektórych z nich powinniśmy jednak zachować ostrożność ze względu na zawarte w nich trucizny. W tym przypadku zagrożenie jest na tyle poważne, że przestrzega przed nim nawet sanepid. Czy powinniśmy zatem się jej pozbyć?
-
Jest lżejsza niż jabłko. Najmniejsza małpa na świecie potrafi ćwierkać jak ptak
Jest wyjątkiem wśród małp i musi mierzyć się z potężnym zagrożeniem, jakim jest handel dzikimi zwierzętami. Pigmejka karłowata jest najmniejszym przedstawicielem rzędu ssaków łożyskowych. Waży zaledwie 150 gramów, co sprawia, że w starciu z największym wrogiem, jakim jest człowiek, praktycznie nie ma szans.
-
Tu powstaje największe miasto w Polsce. Ma być aż pięć razy większe od Warszawy
Szykują ogromne zmiany administracyjne na Śląsku. To właśnie tam może powstać największe miasto w Polsce z ponad dwumilionową populacją. Projekt powstał z inicjatywy władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które chcą w ten sposób walczyć z wyludnieniem oraz brakiem perspektyw dla młodych.
-
Gigantyczny odkurzacz oczyści naszą planetę. "Nikt jeszcze nie zbudował tego, co my budujemy"
Szwajcarska firma Climeworks pracuje nad potężną konstrukcję zwaną Mammoth przeznaczoną do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. Nowy "odkurzacz" jest aż prawie dziesięć razy większy od swojej poprzedniczki o nazwie Orca. "Nikt jeszcze nie zbudował tego, co my budujemy".
-
Najbardziej skażone jezioro świata. Nawet Czarnobyl nie jest tak radioaktywny
Jezioro Karaczaj w Rosji to jedno z najbardziej radioaktywnych miejsc na świecie. Powstało wskutek działalności zakładu przetwórstwa uranu i przez lata było ściśle strzeżoną tajemnicą Związku Radzieckiego. Znajdujący się w południowej części Uralu zbiornik wodny zamienił się w śmiertelnie niebezpieczny akwen, który pochłonął tysiące istnień i na zawsze skaził okoliczne tereny.
-
Większość go wyrzuca. Włosi uważają go za najlepszą przekąskę
Ser wykorzystujemy w wielu różnych potrawach. Jednym z najbardziej charakterystycznych i intensywnych smaków jest parmezan. Niestety często przygotowujemy go, wyrzucając twardą skórkę. Okazuje się, że to błąd. Wciąż bowiem można ją sprytnie wykorzystać, a nawet uratować dzięki niej obiad.
-
Zmienią dla niego konstytucję. To jedyny taki teren w Polsce
Projekt "Konstytucja dla Puszczy" ogłoszono jeszcze na początku 2024 roku. Od tego czasu wszyscy zainteresowani wiernie przyglądają się losom jednego z najbardziej cenionych obszarów leśnych w Polsce. W głównej mierze chodzi o czwartą strefę Puszczy Białowieskiej.
-
Uwaga kierowcy. Za przejechanie na żółtym świetle możesz dostać mandat, ale jest jeden wyjątek
Żółte światło - sygnał ostrzegawczy czy pułapka? Wielu kierowców, widząc je na sygnalizatorze, staje przed dylematem: gwałtownie hamować w skrajnych przypadkach ryzykując stłuczkę, czy przejechać i liczyć na przychylność prawa. Choć kodeks drogowy wydaje się jasny, interpretacja przepisów w praktyce często bywa skomplikowana.
-
Setki motyli z całego świata. To największy tego typu obiekt w Polsce
14 marca obchodzimy Dzień Motyla. Jest to nietypowe święto, poświęcone tym barwnym owadom, które od lat zachwycają nas swoim pięknem i wzbudzają mnóstwo pozytywnych emocji. To idealny moment, aby poznać polskie motylarnie i zaplanować relaksujący dzień wśród motyli.
-
Sprzedali grę za ponad 7,7 ml zł. Dziś jej bohater obchodzi swoje święto
10 marca każdego roku obchodzimy Dzień Mario. Z tej okazji fani postaci wyrażają swoją sympatię w najróżniejsze sposoby. To także dobra okazja, by zapoznać się z ciekawostkami na ten temat. Przykładowo, nie wszyscy wiedzą, że Super Mario Bros. jest najdrożej sprzedaną grą wideo w historii.
-
To najdłuższa ulica na świecie. Nie zgadniesz, ile ma kilometrów. Spacer po niej zajmuje 15 dni
Wyobraź sobie ulicę, która zdaje się nie mieć końca. Idziesz przed siebie, mijasz tętniące życiem dzielnice, zabytkowe kamienice i nowoczesne wieżowce, a droga wciąż prowadzi dalej. Niektóre z miejskich arterii ciągną się kilometrami, przecinając całe miasta i stając się ich symbolem. Jakie są najdłuższe ulice świata?
-
Ta piosenka to czysty bełkot. Powstała w nieistniejącym języku i podbiła listy przebojów
O sukcesie piosenek na listach przebojów decyduje kilka czynników. Czasami kluczowe są poruszające słowa, kiedy indziej chwytliwa melodia. W tym przypadku większą rolę niewątpliwie odegrał ten drugi element, choć tekst też zasługuje na uwagę. Okazuje się bowiem, że jest to bełkot z ukrytym znaczeniem.
-
Ostatnie lata życia spędził na dzierganiu. W jego swetrach chodzili nie tylko ludzie
Jedną z najpiękniejszych rzeczy na świecie jest możliwość pracowania w zawodzie, który jednocześnie jest twoją pasją. Tym przywilejem mógł cieszyć się Alfred Date. Australijczyk przez większość swojego życia szył ubrania. Co ciekawe, w jego ciuchach chodzili nie tylko ludzie.
-
"Polskie Ateny" stały się symbolem lokalnej sztuki. To tu powstało pierwsze muzeum w kraju
Pierwszym muzeum w Polsce była świątynia Sybilli zaprojektowana przez Piotra Aignera. Uroczystego otwarcia placówki dokonano ponad 220 lat temu. Mimo upływu lat i prób zatarcia lokalnego dziedzictwa przez rosyjskie władze, Puławy nadal uważane są za kolebkę krajowej sztuki. Okrzyknięto je nawet "polskimi Atenami".
-
Tak sprawdzisz, ile osób ma "twoje" nazwisko. Najpopularniejsze nosi ponad 200 tys. Polaków
Nazwisko jest dla większości z nas ważną częścią tożsamości. Niektórzy mają jednak spore szanse spotkać osobę, która nazywa się dokładnie tak samo, nawet jeśli nie jest członkiem rodziny. Jeśli chcemy sprawdzić, ile osób w Polsce nosi to samo nazwisko, umożliwi to nam proste narzędzie.
-
To tu Mieszko I przyjął chrzest. Najstarszy kościół w Polsce to tajemnica regionu
Gdzie znajdował się pierwszy chrześcijański kościół na ziemiach polskich? To pytanie od lat nurtuje historyków i archeologów. Wiele wskazuje na to, że odpowiedzi trzeba szukać w Wielkopolsce, a konkretnie na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. To tutaj powstała świątynia, w której Mieszko I miał przyjmować chrzest.
-
Po tym poznasz, że w jedzeniu znajdują się robaki i ich wydzieliny. Tak oznaczają je producenci
Wiele osób brzydzi się owadów i nie wyobraża sobie ich dotknąć, a tym bardziej zjeść. Mało kto jednak wie, że często robimy to nieświadomie, bowiem ich ślad można znaleźć w składzie popularnych produktów spożywczych i kosmetyków. Po czym je rozpoznać?
-
Ta ulica jest rekordowo krótka i nikt przy niej nie mieszka. W Polsce nie ma sobie równych
Najkrótsza ulica w Polsce znajduje się w centrum Warszawy. Pomimo ogromnych tłoków w stolicy, ulicy udało się zachować dawną formę i do dziś pozostać niezamieszkałą. 15 lat temu to miejsce doczekało się zaś rewitalizacji, dzięki której znów jesteśmy w stanie podążać śladami Fryderyka Chopina.
-
Przez 10 lat wracał na stację, by zobaczyć opiekuna. Mija 100 lat od początku tragedii psa Hachiko
Historia Hachiko to przykład bezinteresownej miłości i wierności, która jest silniejsza od jakichkolwiek potrzeb. Sto lat temu na jednej z tokijskich stacji kolejowych rozpoczął się ciąg wydarzeń, które nie dały o sobie zapomnieć aż do dzisiaj. Wszystko zaczęło się od tragicznej śmierci.
-
Wydał 60 tysięcy, żeby upodobnić się do psa. Teraz zachęca do tego innych
Czy człowiek może, choć na chwilę stać się psem? W Japonii tak. Znany YouTuber Toco, który zasłynął z noszenia hiperrealistycznego kostiumu Bordera Collie, postanowił pójść o krok dalej. Otworzył wyjątkowe zoo, w którym odwiedzający mogą dosłownie wcielić się w czworonoga. Chętnych nie brakuje, mimo że cena tej nietypowej atrakcji zwala z nóg.
-
Udają tonących, by zwabić ludzi do wody. Specjaliści tłumaczą zachowanie krokodyli
Krokodyle od wieków wzbudzają w nas strach. Te ogromne gady są szybkie, zwinne i mają ogromne szczęki. Nic dziwnego, że większość traktuje je z rezerwą - zwłaszcza że w ostatnim czasie wyciekło się nagranie przedstawiające krokodyla z Borneo, który "udaje" tonącego, by zwabić ludzi do wody.
-
Przejęła nazwisko po mężu. Dowiedziała się, że dla rządu już "nie istnieje"
Istnieje nazwisko, które dla systemów jest po prostu niewidoczne. Problemem jest nawet rezerwacja pokoju hotelowego albo lotu oraz wyrobienie niezbędnych dokumentów. To dlatego, że dla komputerów w wolnym tłumaczeniu oznacza "brak danych".
-
To wcale nie zjawisko marginalne. Opuszczonych wsi na mapie Polski jest coraz więcej [ZDJĘCIA]
Opuszczone wsie w Polsce to wcale nie jest zjawisko marginalne. Wsie nie tylko się z różnych powodów wyludniają, ale także są wysiedlane. Po wielu z nich trudno czasem znaleźć ślad.
-
Tu nie wolno umierać. Śmierć w mieście jest zakazana od ponad 70 lat
Wyobraź sobie miejsce, gdzie śmierć jest nielegalna. Brzmi jak scenariusz z horroru lub filmu science fiction, a jednak to rzeczywistość mieszkańców Longyearbyen - arktycznego miasteczka, w którym umieranie jest zakazane od ponad 70 lat. Co skłoniło władze do wprowadzenia tej szokującej zasady? Odpowiedź mrozi krew w żyłach. I to dosłownie.
-
Iga Świątek poleca swoje ulubione książki. Na liście "Igrzyska śmierci" i jedno zaskoczenie
W ramach wytchnienia od wysiłku fizycznego i nieustannych zmagań na korcie Iga Świątek uwielbia zanurzyć się w historiach zamkniętych w książkach. W trakcie turnieju w Dubaju tenisistka wyznała, kto jest jej ulubionym autorem. Wspomniała również o serii, którą chętnie poleca młodym dorosłym.
-
Ma najdłuższe włosy na świecie. Jako człowiek byłyby wyższe niż Bartek Kurek
Wiele kobiet chciałoby mieć piękne, długie i zadbane włosy. Pytanie jednak, czy byłyby gotowe na fryzurę ważącą kilka kilogramów? Aliia Nasyrowa jest szczęśliwą posiadaczką najdłuższych kosmyków na świecie. Tym samym zapisała się wielkimi literami w Księdze Rekordów Guinnessa.
-
Jest 100 razy bardziej toksyczne od cyjanku. To najniebezpieczniejsze danie na świecie
Wykwintne, jedyne w swoim rodzaju, a zarazem niebezpieczne - takie jest danie przyrządzane z ryby fugu. Śmiałkowie, którzy zdecydują się na jego degustacje, powinni (a nawet muszą) udać się do sprawdzonego miejsca. Najdrobniejszy błąd kucharza można przypłacić życiem.
-
Temperatury spadają do minus 90 stopni Celsjusza. To najzimniejsze miejsce na Ziemi
Słynne polskie mrozowisko w ostatnim czasie mocno dawało o sobie znać. Choć niedawno odnotowano tam rekordowo niską temperaturę, do światowych gigantów wciąż wiele nam brakuje. Gdzie należy szukać najzimniejszych miejsc na naszej planecie? Tam życie toczy się na lodzie.
-
To najzdrowszy owoc na świecie, a Polacy go omijają w sklepach. Smakuje jak budyń
Najzdrowszy owoc na świecie pochodzi z Ameryki Południowej. Według niektórych osób jego smak i konsystencja porównywalna jest do budyniu, ale zdarza się też usłyszeć opinie, że smakuje jak połączenie truskawki, ananasa i mango. Nie zgadniesz, czym dokładnie jest.
-
Każdy ją całował, nawet ty. Najczęściej całowana kobieta na świecie uratowała życie milionom ludzi
Uśmiech niezidentyfikowanej młodej kobiety wyciągniętej z Sekwany już na zawsze pozostanie ważnym elementem kultury oraz symbolem ludzkiego życia i śmierci. Jej twarz znana jest na całym świecie, a wszystko za sprawą wymalowanego na niej spokoju. Jak doszło do tego, że skomplikowana zagadka kryminalna pozwoliła na stworzenie pierwszego w historii fantomu do nauki pierwszej pomocy? Historia tych pocałunków zaczęła się pod koniec XIX wieku.